Lidský mozek by dokázal uložit celý internet

Fakt nechápeme, jak můžete zapomenout, co jste měli včera k obědu, když lidský mozek dokáže uložit celý internet. Aspoň to tvrdí nový výzkum.

Výzkumníci zjistili, že náš mozek používá o hodně komplikovanější způsob než počítač. Počítač využívá pro záznam informací jen jedničky a nuly, zato náš mozek má 26 různých způsobů, jak kousky informací zakódovat. Spočítali, že mozek dokáže uložit 1 petabyte (nebo taky kvadrilion bajtů, jestli si to dokážete lépe představit) informací. A to je asi tak jako celý internet.

salkinstitute

Ti vědci vlastně vypadají jako normální lidé.

Úžasný počítač

A co víc, náš mozek tohle šokující množství informací dokáže ukládat při napájení, které spotřebuje tlumená žárovka. Počítač se stejnou pamětí a výkonem by potřeboval vlastní elektrárnu, která by mu vyráběla energii.

c.elife

Počítačová simulace mozkové tkáně

Kdybychom dokázali sestavit počítač pracující na biochemické bázi, bylo by to daleko efektivnější než dnešní elektrony, které proudí v drátech. Tyto elektrony totiž vyzařují velké množství tepla a to je jednoduše plýtvání energií. Náš mozek ničím neplýtvá, což vysvětluje, proč by počítač ke stejnému výkonu potřeboval 50 milionkrát více energie.

A ještě jedna zajímavá informace. Průměrná mozková buňka je 80 % času neaktivní, takže náš mozek je vlastně docela lenoch.

Fotky: Salk Institute

Komentáře

Nahoru