Lidé po Googlu každý den chtějí odstranit milion odkazů

Lidé po Googlu každý den chtějí odstranit milion odkazů

Od té doby, co dal evropský Soudní dvůr všem občanům EU právo být zapomenut, se zaměstnanci Googlu určitě ani nezastaví. Každý den totiž obdrží zhruba milion požadavků na odstranění něčeho, co se někomu nelíbí.

TorrentFreak uvádí, že počet odkazů, které chtějí uživatelé odstranit, stále roste. Od minulého týdne vzrostl zhruba o 10 % na celkových 7,8 milionu. A to je více než milion žádostí denně.

utls

Nárůst téměř od nuly až k dnešním hodnotám

Možnost odstraňovat určité odkazy už tu existuje spoustu let. Jenže po rozhodnutí Soudního dvoru Evropské unie je dostupná naprosto komukoliv. Jestli nevíte, jak na to, přečtěte si návod. Je to snadné.  V roce 2008 o ní téměř nikdo nevěděl, navíc i méně lidí používalo internet, takže Googlu přišel zhruba jeden požadavek za šest dní. Dnes přijde každých 8 milisekund.

Jenže Google neodstraní automaticky každý odkaz, o jehož odstranění požádáte. Nejdřív situaci sám prozkoumá. Často se objevuje jako podnět k odstranění skutečnost, že stránka porušuje autorská práva. Jenže když Google takovou záležitost projde, obvykle zjistí, že se tam buď žádný materiál chráněný autorským právem nenachází, nebo bylo oznámení odesláno omylem nebo to prostě někdo udělal jen tak naschvál.

Google je internetovou policií

Google obvykle dobře rozezná, zda má odkaz odstranit či nikoliv. Vystopovat chyby dokáže dobře. Nicméně stále existuje spousta odkazů, které jsou odstraněny omylem, neboť nikdo není neomylný a i Google se někdy plete. Tenhle počet je ale daleko menší než množství odkazů, které chce někdo odstranit zbytečně a Google na to přijde.

Mnoha lidem se ovšem vůbec nelíbí to, že je teď Google takovou internetovou policií. Pokud chce bojovat proti pirátství, měl by prý zakazovat celé domény, protože takhle se jen „pomocí kbelíku vypořádává s oceánem nelegálního stahování“.

Komentáře

Nahoru