Li-Fi změní obyčejnou žárovku v ultra rychlou Wi-Fi

Současné bezdrátové sítě mají jeden velký problém: čím populárnějšími se stávají, tím pomalejší jsou. Vědci z Fudanské univerzity v Šanghaji však právě začali testovat nejnovější technologii, která přenáší data světlem (místo rádiových vln). To by mohlo vyřešit otázku okolo přetížení a mohlo by to být navíc i desetkrát rychlejší než běžná Wi-Fi.
V hustě osídlených městských oblastech jsou Wi-Fi signály přerušovány neustálým „hlukem“ – například jiným Wi-Fi signálem. Ale co víc zákony elektromagnetických vln nastavují horní hranici pásma tradiční Wi-Fi. Na dané frekvenci můžete přenášet pouze omezené množství dat. Čím nižší je frekvence, tím méně dat můžete přenášet.
10 x ryhlejší připojení než Wi-Fi prostřednictvím nejbližší žárovky
Ale co kdybyste mohli přenášet data pomocí vln mnohem větších frekvencí? A navíc žárovku má doma každý. Vše, co potřebujete, je přinutit ji blikat velmi rychle. Ta myšlenka vám zní možná hloupě: Kdo by chtěl sedět pod blikající žárovkou? Ale na Li-Fi, standardu navrženém již před dvěma roky, je vidět rychlý technický pokrok.
Nejdříve jsou data poslána na LED žárovku – například do místnosti, ve které právě sedíte. Pak se žárovka velmi rychle (až miliardkrát za sekundu) rozsvěcuje. Blikání je tak rychlé, že jej lidské oko ani nemůže vnímat.
Pro srovnání: Průměrná energeticky úsporná žárovka bliká asi 10 000 x – 40 000 x za sekundu.
Pak přijímač na počítači nebo mobilním zařízení – v podstatě malý fotoaparát, který snímá světlo – dekóduje blikání na formu dat. LED žárovky mohou být zapínány a vypínány dostatečně rychle na to, aby přenášely data 10x tak rychle jako nejrychlejší Wi-Fi.
Omezení Li-Fi jsou podobná jako u nové generace Wi-Fi
Li-Fi má však oproti současné Wi-Fi jednu velkou nevýhodu: vy, nebo spíše vaše zařízení, musíte být na „dosvit“ žárovky. Nemusela by to nutně být žádná speciální žárovka, v zásadě by se mohlo jednat o standardní stropní světla ve vaší práci nebo u vás doma. Ale na rozdíl od Wi-Fi byste nemohli jen tak přecházet mezi místnostmi, pokud by ve všech těchto místnostech také nebyly Li-Fi světla.
Nicméně nová generace ultra rychlé Wi-Fi, která se pravděpodobně začne brzy používat, čelí podobným omezením. Používá vyšší řád rádiových frekvencí, které nejsou tak rušeny jinými signály (aspoň pro zatím) a mají širší pásmo, ale stejně jako viditelné světlo nemůže pronikat zdmi.
Inženýři a několik startupů, jako Oledcomm, už s Li-Fi technologií experimentovali. Tým z Fudanské univerzity představil experimentální Li-Fi síť, ve které byly čtyři počítače připojené k jedné žárovce. Jiní výzkumníci pracují na přenosu dat prostřednictvím různých barev LED diod. Představte si například přenos různých signálů přes červené, zelené a modré LED diody uvnitř barevné LED žárovky.
Má šanci se prosadit?
Vzhledem ke svým omezením Li-Fi rozhodně neodstraní již existující fungující bezdrátové sítě. Ovšem mohla by se hodit v místech, kde je třeba rádiové signály omezit na minimum (například v nemocnici) nebo v případě, že nefungují (například pod vodou).
Zdroje: Quartz, Mashable, Extreme Tech
Komentáře
Přepnout na komentáře Disqus