Dnes vyšlo 15 článků

Letní dovolená u moře: Internet radí, kde budou komáři s virem Zika

Přestože by se mohlo zdát, že celá ta bublina okolo viru Zika už utichla, stále se nám tiše vznáší nad hlavami. Během května se internetem prohnalo několik zpráv o tom, jak se očekává, že se bude dál šířit. Lidi zajímá levná dovolená u moře, která je zároveň bezpečná.

Exotických destinací je mnoho

Přestože byl komáry přenášený virus zaznamenán hlavně v Latinské Americe, očekává se, že během léta se dostane do Evropy. Varovala před tím dokonce Světová zdravotnická organizace (WHO). Ale nebojte se, poradíme vám, kam na dovolenou. Vaše letní dovolená není vůbec ohrožená, jen je potřeba trochu přizpůsobit destinaci. Jestli máte dostatek odvahy, nenechte se omezovat, bezpečnější však bude navštívit země, kam se komáři podle předpovědí WHO nechystají. A kde to bude? Vypátrali jsme pro vás na internetu odpověď. Pokud vás zajímá exotická dovolená, vyhněte se Latinské Americe, Brazílii apod. Nemá cenu to rozebírat dál, máte nespočet jiných možností. Horší to mají lidé s omezeným rozpočtem. V ohrožení je totiž i Chorvatsko.

exotika

Máme pro vás špatné zprávy

V ohrožení jsou vlastně obě nejoblíbenější dovolenkové destinace Čechů. Nejlevnější dovolená u moře bývá většinou v Chorvatsku a tato země je označena středním rizikem stejně jako 17 dalších zemí v okolí Středozemního moře. Horší je to v Bulharsku. Černé moře je považováno za oblast s nejvyšší pravděpodobností výskytu nakažených komárů, tomuto hmyzu se tam běžně docela daří. Na druhou stranu nemůžeme 100% říct, že tam nakažení komáři budou. Spousta turistů se tam přesto vydá, ceny v Bulharsku jsou totiž skutečně lákavé. Zbylých 36 evropských států je označeno nízkým nebo velmi nízkým rizikem.

more

Správný cestovatel riskuje

WHO posuzovala riziko podle celé řady prvků včetně hustoty obyvatelstva, dopravního spojení, klimatických podmínek atd. Nakonec je to však pouze na vás. Nikdo vám nezakáže do rizikové země jet, možná tam nepotkáte ani jednoho komára. Další výsledky průzkumů WHO by měly být známé během června, takže se třeba dočkáme přesnějších předpovědí, kde se levná dovolená u moře vyplatí. V tom moři je totiž největší háček. Nízkým rizikem jsou z velké většiny označeny státy, které moře nemají. Kdo se chce vykoupat, bude muset zariskovat. A toho se správný cestovatel nebojí. Chorvatska se tedy nevzdávejte a zatím použijte Svět cestovatele na nastudování nových poplatků na tamních dálnicích.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru