Letní častá příhoda u vody aneb tonoucí nekřičí

Letní častá příhoda u vody aneb tonoucí nekřičí

Profesionální zachrání například, z vodní záchranné služby provozovanou zejména dobrovolníky z českého Červeného kříže, říkají že často tonoucí nekřičí a netancuje ve vodě jako v americkém seriálu Pobřežní hlídka, před věží, kde zrovna měla službu Pamela Denise Anderson v červených jednodílných plavkách.

Nejdříve uvedu pár faktů o tonutí

Suché a mokré tonutí

Kromě mokrého tonutí, které nastává logickým vdechnutím vody existuje i tzv. suché tonutí, kdy se vám reflexivně silně uzavře hrtan že se nemůžete nadechnout a tudíž vdechnout vodu do plic.

Při mokrém tonutí, když vdechnete sladkou vodu, kterou vaše tělo dokáže částečně vstřebat je problém v tom, že čím víc vody tělo vstřebá tak se rozhodí složení vaší krve (je vodnatější) a nemá už schopnost přenášet kyslík od plic k mozku a k jiným částem těla.

Když se budete topit v moři tak ze slané vody vám hlavně otečou  plíce, ale podobný účinek může mít i chlor v plaveckém bazénu.

Záchrana tonoucího

Tonoucí v pudu sebezáchovy je silnější než by se mohlo na první pohled vzdát, takže první pokus o záchranu je dbát na svojí vlastní bezpečnost, když se budete topit společně s tonoucím tak mu logicky nepomůžete a utopíte se oba.

Hoďte  nebo mu pošlete po vodě, nafukovací dětský míč, plovací kruh, větev z měkkého lehkého dřeva, které se může chytit a zvětšit svůj vztlak.

K břehu tonoucího dopravte tahem za plovací pomůcku, aby na vás tonoucí nedosáhl a nemohl vás ohrozit.

V nouzi nejvyšší pokud jste fyzicky zdatní  k tonoucímu doplavte zezadu a položte si jeho jeho zády na tělo a držením za jeho bradu s ní doplavte ke břehu. Nejste-li fyzicky zdatní, je to sice kruté, ale doporučuje se jej nechat ještě více přitopit, aby ztratil sílu a nebyl schopen vás ohrozit.

Pokud byl tonoucí dopraven na břeh ve stavu utonulého, ihned zahájíme resuscitaci neboli vzkříšení (nemám teď na mysli film Vetřelec: Vzkříšení kde paradoxně herečky plavaly v zatopených chladících nádržích) zahájíme 5ti vdechy umělého dýchání z úst do úst (pokud jen přiložíme ústa na ústa a obě pusy nejsou „rozkouslé či krvácející“ nehrozí riziko přenosu HIV) a pak neprodleně zahájíme zevní nepřímou srdeční masáž 30 stlačeními hrudníku kombinované s 2mi umělými dechy.

V oživování vytrváme do obnovení životních funkcí postiženého či pokynem lékaře Zdravotnické záchranné služby.

Pokud tonutí nastalo na veřejném koupališti s plavčíkem, neděláme hrdiny, ale záchranu necháme na profesionálním plavčíkovi, který je za to ve většině případů za to placený.

Ve všech případech, pokud přivolaný lékař neurčí jinak postiženého dopravíme do nemocnice na pozorování z důsledku tzv. sekundárního tonutí.

Sebezáchrana při tonutí

Snaha, pokus lehnout si na znak (na záda) a zvětšit tak plochu na kterou působí ve vodě vztlaková síla

Při křeči se snažíme nohu maximálně uvolnit, protáhnout, aby se sval vrátil do původní polohy a mohla jím opět protékat krev.

 

 

Komentáře

Nahoru