Dnes vyšlo 15 článků

Lesnický svaz má stránky za 700 000 €. Vypadají jako z roku 1995

Lesnický svaz na Slovensku má stránky za 700 000 €. Problém je v tom, že vypadají jako z roku 95 vytvořené v MS Frontpage člověkem, co si myslí že CSS je zkratka Counter Striku. Nedá mi to. Webovému designu a tvorbě webů na Open Source platformách se ve firmě věnujeme sice jen několik let, nevyjádřit se k něčemu takovému, jako je portál lesnického webu za 700 000 €, by byla škoda. O co tedy jde?

Lesnický svaz na Slovensku, o kterém se do včerejšího dne ani nevěděl, že existuje, zadal veřejnou zakázku na nový lesnický portál. Na tom by nebylo nic divného, vždyť takových veřejných zakázek jsou ročně na Slovensku stovky. Co ale divné je, jsou okolnosti, částka a hlavně VÝSLEDEK toho, co stálo EU a (nelžete sami sebe, jsou v tom i Vaše peníze z daní) i nás všech.

Lesnický svaz na Slovensku

Ve zkratce – co mi na tom vadí?

Zveřejnění – o těchto veřejných zakázkách nikdo nic netušil, nikdo je neviděl, nikdo o nich neslyšel. Já sám sleduji věstník veřejných zakázek pravidelně a něco takového by mi určitě neušlo, už jen kvůli té šílené částce – 700 000 € za webový portál je už přece jen dost. Kde tedy byly tyto veřejně zakázky zavěšené, zůstává záhadou…

Průběh – samotný průběh je také velmi zajímavý, neboť podle medializovaných informací se list vybranému uchazeči zaslal ještě dříve, než vůbec zasedla komise k posouzení nabídek. To je už ale na Slovensku běžný folklór…

Výsledek – toto je největší kámen úrazu a pro mě prostě něco nestravitelné. Webový portál, který je výsledkem této soutěže můžete vidět na https://forestportal.nlcsk.org/SitePages/Home.aspx. To, zda je toto grafika a funkcionalita hodná 700 000 €, nechám na posouzení vás všech.

Nejsem grafik, ani programátor, pouze obchodník, jehož grafika i programování zajímá a baví a rád sleduji trendy. To, co ale vidím na tomto webu, mě však jako člověka pracujícího v tomto byznysu už pár let vcelku seriózně uráží a dehonestuje. Neuvěřitelně amatérský (ne)zvládnutá grafika, absolutně rozházené a místy dokonce nefunkční navigační prvky, použití rollbaru u obsahu, absolutně žádné efekty hodné grafika alespoň z roku 2010, ne-li z roku 2012 a třešnička – totožný obsah s portálem https://www.forestportal.sk/ForestPortal/.

Portál nezachrání ani to, že je programovaný v ASP.NET, celé je to prostě jeden velký EPIC FAIL. Pokud toto všechno stálo 700 000 €, tak se nedivím, že celá Evropská unie je tam kde je.

Co dodat na závěr? Pouze to, že když jsem si před pár měsíci myslel, že SNG (Slovenské národní galerie) to se svým webem “zabila”, nečekal jsem, že někdo dokáže něco takového. Vím, že odhadnout náročnost webového projektu je jedna z nejtěžších částí obchodního procesu, ale toto je prostě největší a najokatejšia blamáž zlodějství a amatérismu po slovensky, jakou jsem kdy viděl.

Víte, kolik stály dvě úsečky a a pár písmenek? Státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) za ně zaplatila pouhých 600 000 Kč.

 Autor: Imrich Kovaľ

Zakladateľ a majiteľ spoločnosti MERINEO s.r.o., ktorej riešenia sú budované na Open Source CMS. Propaguje myšlienku Open Source webových technológií nielen na firemnom blogu, ale všade, kde sa dá. Trochu analytik, trochu vývojár, ale hlavne obchodník, ktorý musí byť vždy v obraze. Má v hlave milión nápadov, na ktoré nemá čas, miluje bonsaje a kvalitné weby, pretože oboje má dušu.

Zdroj: Zajtra.sk

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru