Dnes vyšlo 15 článků

Lesklý vs. matný monitor: Který si vybrat?

Nevidíte dobře na obrazovku svého notebooku ve světlých místnostech? Nebo se vám barvy na monitoru vašeho počítače zdají příliš nudné a bez života? Možná jste si vybrali nesprávný typ displeje. Na výběr máte mezi lesklými a matnými. Jsou podobné, ale na jejich rozdílech záleží.

V čem jsou podobné

Lesklé i matné displeje používají stejné LCD panely. Jediný skutečný rozdíl mezi nimi je nátěr aplikovaný na povrchu obrazovky. Výrobci se nemohou dohodnout, která varianta nátěru je ta nejlepší, a různí uživatelé preferují různé varianty podle toho, co od svého monitoru očekávají. Proto máte při koupi počítače nebo notebooku na výběr mezi displeji s různými nátěry.

Lesklý displej

Lesklé displeje mají živější barvy a lepší kontrast. Barvy jsou intenzivnější a sytější a černá je tmavší. Nicméně když na tento displej začne svítit světlo, objeví se problémy. Nejhorší je to se slunečním světlem – je úplně jedno, jestli jste přímo venku nebo jestli je to jen skrz okno. Kvůli odrazům je pak lesklý displej na přímém slunečním světle prakticky nepoužitelný. Lesklé displeje vás obvykle více zaujmou již v obchodě, protože tam nebývají žádná jasná světla, která by způsobovala odrazy. Ale nezapomínejte, že pokud budete chtít používat notebook či počítač ve světlé místnosti, oceníte pak spíše matný displej. Pokud však ne, je to vlastně úplně jedno.

Lesklý displej je ideální do domácího prostředí. Stačí zatáhnout závěsy a veškeré nevýhody jako odlesky nebo zašpinění na LCD displeji zmizí.

Matný displej

Matné obrazovky mají antireflexní vrstvu, která brání odrazům. Ve světlé místnosti je tedy na matném displeji podstatně lepší viditelnost, ať už máte co dočinění se světlem slunečním nebo jen světlem žárovky v kanceláři. Nevýhodou je, že barevně vypadá displej trochu nudně.

Matný displej je doporučovaný pro notebooky na cesty. Neuvidíte v nich sice vlastní portrét, ale za to spatříte bez problémů všechny spuštěné věci na displeji.

Matný vs. lesklý displej

Na níže uvedeném obrázku můžete jasně vidět rozdíl – a to jak v barvách, tak v odrazech – mezi matným displejem Dell nalevo a lesklým Apple displejem na straně pravé. Avšak mějte v tomto případě na paměti, že jeden monitor je od Applu, takže používá jiné panely a nelze provést úplně přímé srovnání.

glossy-vs-matte-displays

Takže jaký displej si mám vybrat?

Pokud kupujete monitor stolního počítače a budete jej vždy chtít používat jen v místnosti, která není nijak extrémně jasná, vyberte si spíše lesklý displej. Živější barvy rozhodně oceníte.

Pokud kupujete notebook, který budete chtít používat i venku nebo ve světlých místnostech a během slunečných dnů, vyberte si spíše matný displej. Ani ten není na přímém slunečním světle dokonalý, ale je to s ním rozhodně lepší než s lesklým.

Na druhou stranu si samozřejmě můžete kupovat notebook, který budete chtít používat uvnitř budov a mimo dosah přímého slunečního světla. A tak zvolíte lesklý displej s intenzivnějšími barvami.

Buďme upřímní – na otázku, jaký z těchto dvou je lepší, je vážně těžké odpovědět. Musíte se nejdřív zamyslet nad tím, jak ho plánujete používat.

246_Matny_leskly_04

Těžké rozhodnutí

Mohli bychom tu donekonečna vyjmenovávat klady a zápory jednoho a druhého monitoru. Mohli bychom se zaměřit na to, jak je plánujete využívat a na další osobní preference. Pokud jste očekávali, že se vám dostane jednoznačné rady, musíme vás zklamat. Neexistuje jasná odpověď.

Nejhezčí by asi bylo, kdybychom mohli zmáčknout nějaké tlačítko a změnit povrchovou vrstvu displeje z lesklé na matnou a naopak. Mohli bychom to dělat v závislosti na situaci, ve které bychom se nacházeli… Ale zpět do reality. Tohle bohužel nejde. Musíme si vybrat. Pro některé lesklé displeje tedy existují jakési fólie proti odrazu světla, ale ty vám nikdy nepomohou dosáhnout takového efektu, jaký má v tomto ohledu matný displej.

Při výběru nového displeje je nejlepší, co můžete udělat, podívat se na něj osobně. Ale ani to vlastně moc nepomůže, protože v obchodě bez odrazů a odlesků bude vypadat lépe. Úplně nejúžasnější by tedy bylo, kdybyste ve svém každodenním životě střídali několik monitorů podle situace…

A ještě jedna věc na závěr, aby byl váš výběr o něco těžší. Někteří lidé říkají, že mají raději barvy matných displejů, protože na lesklých jsou až příliš výrazné. 

Zdroj: arecenze.cz

Komentáře

Nahoru