Laura Deming chce zastavit stárnutí. Její fond pro výzkum má na kontě 22 miliónů dolarů

Laura Deming chce zastavit stárnutí. Její fond pro výzkum má na kontě 22 miliónů dolarů

Každý z nás by jistě rád zůstal mladý. Lidé se od jakživa pokoušejí vynalézt lék na smrt a stáří. Možná se ale jednou dožijeme toho, že to nebude jen téma pohádek a mýtů o bozích krmících se ambrózií, ani nepůjde o koupele v krvi panen, které jsou dnes stejně těžko k sehnání. V dnešní době se pomalu stáváme svědky toho, že i skuteční vědci považují za možné příblížit se tomuto snu.

Čeká nás nebo naše děti i díky Lauře Deming doba, kdy se vzepřeme těm nejjistějším zákonitostem?

Laura Deming byla uvedena v časopise Forbes mezi “30 pod 30”. Také byla jednou z osobností v dokumentu National Geographis nazvaném “The Age of Ageing” a mluvila v roce 2012 na každoroční konferenci Singularity Summit pořadané MIRI (Machine Intelligence Research Institute – nevýdělečný výzkumný institut) a o rok později také na TEDMED konferenci věnované zdraví a medicíně.

Podívejme se blíže na tuto netradiční mladou dívku původem z Nového Zélandu. Narodila se v roce 1994, nechodila do klasické školy, ale spolu s bratrem Trayem byla vzdělávána doma. Vytvořila si dobrý vztah k matematice, fyzice a biologii. Nechala se slyšet, že se sama učila pravděpodobnost a statistiku a také francouzskou literaturu a historii. Největší zájem ale projevila ve věku 8 let o biologii, zejména o výzkum stárnutí. Uvědomila si, že všichni míříme k tomu, abychom zemřeli na tuto “chorobu”.

Od té doby jí neustále hnal zájem o výzkum zpomalení stárnutí a eliminace problémů a neduhů s ním spojených.

 
Když jí bylo 11, napsala proslulé molekulární bioložce Cynthii Kenyon, která se specializuje na genetiku této oblasti, jestli může navštívit Kalifornskou univerzitu a podívat se do její laboratoře v San Franciscu, zatímco zde byla s rodiči na výletě. Kenyon svolila. Chvíli na to, ve 12 letech, se Deming zeptala, jestli by u ní mohla pracovat a Kenyon svolila znova. Laura o ní mluví jako o nejúžasnější osobnosti, se kterou se kdy setkala.

 
12593607_317943925218275_7267579781321807259_o
 

Rodina Demingové se na základě toho přestěhovala do USA a nelitovala. O pár let později, když bylo Lauře 14, už studovala na Massachusetts Institut of Technology. Zde se nejvíce věnovala studiu fyziky, ale také pracovala v jiných laboratořích, z nichž nejvýznamnější pro její další dráhu byla laboratoř Lennyho Guarente. Guarente je biolog známý výzkumem prodloužení života. Bavilo jí to, ale dozvěděla se o programu Petra Thiela a bylo jí řečeno, že by mohla zkusit podat přihlášku. Udělala to, byla přijata. Dva roky po nástupu na MIT ze školy odešla do dvouletého programu Thiel Fellowship. Tento program dává fond s $100 000 mladým lidem, kteří chtějí vybudovat něco nového a byla jednou z pouhých dvou žen, které se k tomuto fondu dostaly.

 

Screen Shot 2017-09-05 at 6.30.06 PM
 

Co je Longevity fond?

Pojem venture kapitálu není v České republice příliš známý. V podstatě se jedná o koncept krátkodobého či střednědobého investování do rozjíždějící se společnosti, kdy fond vstupuje do podniku nejen svým kapitálem, ale také odbornou pomocí, tzv. “princip chytrých peněz”. Jde o rizikový a rozvojový kapitál a společnosti, do kterých se investuje, nejsou obchodovatelné na burze. 

Laura Deming poté přišla s nápadem rizikového venture fondu, který by podpořil startupy farmaceutických společností, které vyvíjejí terapeutické metody pro neduhy související se stárnutím. Brzy, v roce 2011, se koncept přeměnil na Longevity fond, fond pro Dlouhověkost, který má nyní na svém kontě 22 milionů dolarů. V jeho portfoliu je v současné době pět společností: UNITI Biotechnology, PRECISION Biosciences, ALEXO Therapeutics, METACRINE a NAVITOR Pharmaceuticals. Deming předpokládá, že by mohli v budoucnu financovat 8 – 10 farmaceutických firem s vhodnou strategií.

Její první fond získal 4 milióny dolarů a byla na něj velice pyšná. Původně si myslela, že 100 000 dolarů bude stačit, když ale přišla do San Francisca zjistila, že jí tato částka pokryje pouhé dva roky života. K prvnímu takto většímu kapitálu se dostala v 17 letech a byla příliš mladá na to, aby podepisovala smlouvy, nikdy předtím ani žádné podobné finanční prostředky neřídila, ale aspoň se mohla s lidmi bavit o vědě a dostat je na palubu své lodě. Nakonec našla stěžejní investory a Longevity fondu se podařilo vložit finanční prostředky do pěti společností se strategií, kterou vyhledávali. Laura je jediným generálním partnerem Longevity fondu. Má ale kolem sebe pracovníky, odborníky z různých oblastí, kteří pomáhají jeho správnému fungování. Fond nejprve sleduje společnosti až půl roku, sleduje jak se jim daří, jak funguje a vše konzultují odborníci. Poté je pro investory jednodušší rozhodnutí, jestli zde své prostředky vložit. Laura říká, že dříve bylo těžké přesvědčovat lidi, že oblast stárnutí je pole, které se bude rozvíjet. Teď to podle ní až takový problém není a spíše si užívá to vzrušení, které se kolem toho roztočilo.

Na jaké technologie Laura Deming sází?

Laura například popisuje, jak v laboratoří Cynthie Kenyon pracovala s průhlednými, tenkými červy. Červi (Caenorhabditis elegans) se umístili do misky s želé hmotou a výzkumníci pozorovali, co se stane, když změní jejich genetický materiál. Zajímalo je, jestli se změní i délka jejich života. Zjistili, že když se nechali vyhladovět, žili déle. Zajímalo je, jestli se něco změní, když je nechají hladovět a zároveň vypnou vliv některých jejich genů. Laura se směje, že chtěla vytvořit červy s nejdelším životem vůbec.

 
Screen Shot 2017-09-04 at 6.22.05 PM
 

Výzkum stárnutí je poměrně mladá věda a není příliš známá, většina lidí o ní nemá tušení. Sama Laura přiznává, že nikdo pořádně neví, jestli to bude či nebude fungovat. Nicméně, dle jejích slov, je to v tomto ohledu výzkum podobný, jako při zkoumání rakoviny. Pokud věříte jemu, věříte i výzkumu pro prodloužení délky života a hlavně tolik kýžené mladosti.

Laura Deming je prostě velmi netradiční mladá žena a možná se i díky ní dožijeme okamžiku, kdy nebude stárnutí a s ním přicházející nepříjemnosti velký problém.

Zdroje: linkedin.com, longevity.vc, techcrunch.com

Komentáře

Nahoru