Lampa s mikrořasami absorbuje CO2 ze vzduchu

Francouzský biochemik Pierre Calleja navrhl fascinující ekologickou lampu, která by mohla nejen rozsvítit ulice a garáže, ale také by mohla snížit emise CO2. Unikátní lampa nepotřebuje elektrickou energii. Trubice je naplněná zářícími zelenými řasami, čímž lampa k napájení využívá energii vytvořenou fotosyntézou řas.

Lampa je konstruována tak, že je možné uložit energii z fotosyntézy pro pozdější použití. Zařízení může zářit bez potřeby jakéhokoliv externího napájecího zdroje. Nespornou výhodou je, že svítilna absorbuje během jednoho roku tuny uhlíku ze vzduchu (stejné množství jako 150 či 200 stromů). Pokud by byly tyto lampy vyráběné sériově, mohly by představovat cestu k boji změně klimatu a mohly by napomáhat ke snížení znečištění ovzduší.

Pierre Calleja inspects a prototype street lamp in his laboratory in Libourne

Zdroj: Inhabitat

Pierre Calleja přišel na další způsob, jak využívat mikroskopické řasy. Se svým týmem využívá řasy k mnoha aplikacím, například jsou využívány pro obsah Omega 3 při výrobě přírodní kosmetiky. A dokonce přišel na to, jak využít řasy jako zdroj biopaliva.

living-microalgae-lamp-absorbs-co2-from-the-air-889x572

Zdroj: Inhabitat

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru