Dnes vyšlo 15 článků

Lahev z mořských řas, která se po použití vytratí

Lahev z mořských řas, která se po použití vytratí

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo, kdyby plastové obaly a lahve po splnění svého údělu jen tak zmizely? Jeden student nezůstal pouze u představ, ale pokusil se představu učit realitou. Vytvořil materiál na výrobu lahví, které po použití jednoduše zmizí.

O plastovém odpadu se mluví více než kdy dřív, a úměrně stoupají snahy o čištění planety od plastového odpadu. Ale jak proti plastům bojovat? Se skvělým nápadem přišel student z Islandu Ari Jónsson. Při studiu se věnuje produktovému designu, tudíž své vzdělání mohl náležitě využít v praxi. Vymyslel materiál, který funkci plastu dokonale nahradí, ale nebude planetu zahlcovat. Materiál je vytvořen z mořských řas – přesněji z vody a červených řas z prášku.

biodegradable-algae-water-bottle-ari-jonsson-5

Lahev funguje tak, že svůj tvar drží po dobu, co obsahuje tekutinu. Jakmile tekutina zmizí, lahev se začne postupně scvrkávat, až zmizí zcela. Návrh lahve představil Ari na designovém festivalu v Reykjavíku.

K vývoji lahve ho přiměla informace, kolik plastů se každý rok jen tak vyhodí. Znepokojovalo ho, proč se jednorázové výrobky nejsou vyrobeny z materiálů, které se dokáží vstřebávat.

Lahev, která dokáže svou velikost enormně zmenšit, se zatím netěší z vidiny uvedení do masové výroby. Doufejme, že tento skvělý nápad nezůstane jen jako jeden z mnoha chytrých designových kousků.

Zdroj, foto: dezeen.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru