Láhev dokáže přeměnit vzduch na vodu

Když se najednou něco objeví jen tak ze vzduchu, je to v pohádkách přisuzováno magii. V reálném světě bohužel žádná taková kouzla nefungují. Láhev, která proměňuje vzduch na pitnou vodu, má vědecké vysvětlení.

Rakouský průmyslový designér Kristof Retezá vytvořil láhev s názvem Fontus, která dokáže vzduch přímo uvnitř láhve přeměnit na vodu. Využívá k tomu sluneční energii a kondenzaci. Vzduch kondenzuje a stane se z něj voda, filtry přitom vyčistí veškeré nečistoty, aby se dala pít.

Láhev se bude vyrábět ve dvou variantách – model Airo bude vhodný prakticky pro kohokoliv, Ryde bude určený cyklistům. V ideálních podmínkách (horký a vlhký vzduch) dokáže láhev vyrobit asi půl litru vody za hodinu.

airo2

Pomoc pro rozvojové země

Zřejmě vás napadlo, že je to užitečný vynález pro všechny, kteří se rádi vydávají na horské túry apod. Ale Fontus má ještě jedno příkladné využití. Láhev by mohla být využívána v zemích, kde nemají dostatek pitné vody. Zatím je to ovšem jen koncept a bude se muset ještě trochu testovat, než k něčemu takovému dojde.

Autor nápadu plánuje v brzké době spustit crowdfundingovou kampaň, a pokud se všechno podaří, láhev by se měla prodávat do konce letošního roku. Udávaná cena je něco pod sto dolarů.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru