Dnes vyšlo 15 článků

Kyslíko-iontové baterie by mohly změnit energetiku!

Kyslíko-iontové baterie by mohly změnit energetiku!

Lithium-iontové baterie jsou v oblasti energetických technologií objevem. Jsou ve všem – od elektromobilů přes mobilní telefony. Jsou také mimořádně účinné při ukládání energie, takže do rozměrově malé baterie vložíte velké množství energie.

Lithium-iontové baterie ale mají několik nevýhod. Baterie se vyrábějí z materiálů, které lze získat pouze způsobem poškozujícím životní prostředí, časem degradují a začínají uchovávat stále méně energie a za určitých podmínek se mohou sami vznítit.

Tým z Vídeňské technické univerzity v Rakousku se snaží tyto problémy vyřešit svým novým vynálezem: kyslíko-iontovou baterií. Podle vědců fungují kyslíko-iontové baterie podobně jako lithium-iontové baterie. Ionty – atomy, které získávají elektrický náboj získáváním nebo ztrácením elektronů – přeskakují mezi dvěma povrchy a vytvářejí elektrický proud. V případě těchto nových baterií jsou tyto povrchy vyrobeny z keramiky.

„S keramickými materiály, které lze použít pro palivové články, máme již delší dobu bohaté zkušenosti,“ uvedl v tiskové zprávě Alexander Schmid, jeden z vývojářů kyslíko-iontové baterie. „To nás přivedlo na myšlenku prozkoumat, zda by takové materiály mohly být vhodné i pro výrobu baterie.“

Keramické kyslík-iontové baterie nejsou vyrobeny z žádných materiálů, které by při své těžbě poškozovaly planetu, jsou zcela odolné proti vznícení a nedegradují. Podle týmu je kyslík-iontová baterie v podstatě nekonečně dobíjitelná.

Právě tato dlouhá životnost je to, co výzkumníky těší nejvíce, protože díky ní má baterie obrovský význam v oblasti zelené energie. Když shromažďujete energii například z větrné turbíny nebo solárního panelu, musí se tato energie někde uskladnit, než se dostane do zařízení, která ji využijí. Aby takový systém fungoval, potřebujete baterii, kterou lze téměř neustále dobíjet.

Tyto nové zásobníky energie však nejsou řešením pro všechny. Baterie nemají stejnou hustotu energie jako lithium-iontové baterie (takže jsou méně účinné) a navíc se zahřívají (200 až 400 stupňů Celsia).

 

Zdroj, foto: popularmechanics.com, pixabay.com

Komentáře

Nahoru