Modrá velryba: Kvůli hře na sociálních sítích páchají teenageři sebevraždy

V Rusku a středoasijských státech, jako jsou Kazachstán a Kyrgyzstán, se šíří nový děsivý trend. Jedná se o sebevražednou hru s názvem Plejtvák obrovský. Vyhrát ji může pouze ten, kdo zemře.

Hra se po světě šíří pod několika jmény:

 • Sinij kit (СИНИЙ КИТ, plejtvák obrovský),
 • Tinchij dom (ТИХИЙ ДОМ, tichý dům),
 • Morje kitov (МОРЕ КИТОВ, moře velryb)
 • Razbudi mňa v 4:20 (#РАЗБУДИМЕНЯВ420, vzbuď mě ve 4:20).

Přestože není snadné říci, kde přesně tento alarmující trend vznikl, v Rusku už v souvislosti s ním probíhá trestí stíhání za podněcování k sebevraždě. Nejedná se o žádnou novinku, podle vyšetřovatelů vzniklo na ruské sociální síti VKontakte (obdoba Facebooku) od prosince 2013 do května 2016 osm skupin podporujících sebevražedné chování.

V čem hra spočívá?

Zaregistrujete se a dostanete svého vůdce, který vám v průběhu 50 dnů dává úkoly. Vy je musíte plnit a posílat důkazy, že jste provedli jejich požadavky. Na konci těchto 50 dnů vyhrajete, pokud spácháte sebevraždu.

Reportér z RFE/RL chtěl vidět, jak Plejtvák obrovský funguje, a tak vytvořil na VKontakte falešný profil patnáctileté slečny. Takhle probíhala konverzace:

„Chci hrát tu hru.“

„Jsi si jistá? Není cesty zpět,“ odpověděl vůdce.

„Ano. Co znamená, že není cesta zpět?“

„Nemůžeš hru přestat hrát, jakmile jednou začneš.“

„Jsem připravená.“ Pak jí byla vysvětlena pravidla.

„Každý úkol musíš přesně splnit a nikdo o něm nesmí vědět. Po dokončení úkolu mi pošleš fotku. A na konci hry zemřeš. Jsi připravena?“

„A co když si to pak rozmyslím?“

„Mám všechny informace o tobě. Najdou si tě.“

Prvním úkolem bylo vyškrábat si „F57“ do paže. Reportér se snažil oklamat vůdce Photoshopem, ale ten pak přestal reagovat.

Dvě dívky skočily ze střechy

Médii se zpráva o šokující hře prohnala poté, co si život vzaly dvě školačky - Julia Konstantinova (15) a Veronika Volkova (16). Obě propadly modré velrybě a skočily ze střechy 14patrové budovy. Motiv je jasný, protože jedna z nich na sociální síť nahrála fotku velryby.

whale

A proč zrovna skok z vysoké budovy? Způsoby smrti bývají různé, například šestnáctiletý Denis ze sousedního Slovenska skočil pod vlak, nicméně v jedné z verzí, které se šíří po internetu, je posledním úkolem právě skok z vysoké budovy. Přečtěte si sami, čím vším si soutěžící musí projít.

velryba-ukoly

Na internetu se ovšem šíří i upravená pravidla. Lidé si z nich dělají legraci a vymýšlí všemožné hrozné úkoly. Jen posuďte sami, co je horší. Vyřezat si žiletkou „F57″ do ruky, nebo navštívit volební meeting Andreje Babiše?

fialova-velryba

blue-whale-kytara

modry-traktor

Kdo takovou šílenost mohl vymyslet?

Ruské úřady věří, že za tím stojí Filip Budeikin, který v současné době čelí obvinění za nejméně 15 podnětů ke spáchání sebevraždy. Budeikin sám připustil, že se pletou, skutečný počet je prý 17. Vysvětlil, že jeho oběti zemřely šťastné, prý jim dal, co neměli ve svém skutečném životě – porozumění.

Úřady v Kazachstánu v současné době blokují přístup ke skupinám smrti na sociálních sítích, kazašský ministr vnitra vyzval k vytvoření národní databáze uživatelů sociálních sítí. V hlavním městě Kyrgyzstánu začali policisté prohledávat školy a pátrat po známkách sebepoškozování a podezřelých zprávách na telefonech. Samozřejmostí je blogů s hashtagy #SeaOfWhales, #BlueWhales, #WhalesSwimUpwards, #WakeMeUpAt420, #F58 a další.

cinijkit

Proč to teenageři nechají dojít tak daleko?

Vůdci jim vyhrožují a zaměřují se na rodinné příslušníky. Jeden teenager například obdržel zprávu, že jeho máma zítra ani nedojde na autobusovou zastávku. Další účastník popsal, že se snažil hru ukončit blokováním účtu vůdce, ale napsal mu jiný vůdce, který mu sdělil, že se před nimi nemůže skrýt.

Většina mladých lidí, kteří se pokusí spáchat sebevraždu, navíc umřít vůbec nechce. 80 % z těch, kteří se k sebevraždě chystá, vysílá jednoznačné signály:

 • předchozí pokus o sebevraždě,
 • mluví o sebevraždě,
 • jsou posedlé smrtí a přejí si zemřít,
 • rozdávají svůj cenný majetek,
 • trpí depresemi, náladovostí, beznadějí,
 • přehánějí to s alkoholem a drogami,
 • naznačují, že se brzy rozloučí.

Objevují se také falešní „vůdci“, kteří se snaží na trendu vydělat. Jeden patnáctiletý kluk se setkal s mužem, který mu jako druhý úkol dal zapůjčit 200 rublů (asi 90 korun).

Vůdci jsou každopádně chytří, na dospívající jdou psychologicky a útočí na nejcitlivější místa. Nejdříve dětem říkají, že jsou tlusté, nikdo je nemá rád a nikomu nebudou chybět. V období dospívání jsou přesně tohle myšlenky, jimiž se mladí lidé zabývají, takže uvěřit těmto lžím je pro ně snadné. Vůdce je pak přesvědčí, že po smrti se dostanou do lepšího světa.

Zajímavé je, že někteří novináři, kteří chtěli hru vyzkoušet, skončili na psychiatrii.

Jsou čeští teenageři také v ohrožení?

Hra se začala rozmáhat především v Rusku a na Ukrajině, to ovšem neznamená, že bychom my ve střední Evropě měli být  v klidu. České děti už mohou hru dávno hrát, jen o tom nikdo neví. Medializován byl pouze případ Slováka Denise. Ukrajinka Viki v rozhovoru pro Expres.cz popsala, že přestože byl tvůrce hry zatčen, existuje celý gang rozšířený například ve Francii, Itálii a Bulharsku. Nejspíš je jen otázkou času, kdy se o podobných případech začne mluvit u nás.

Spekuluje se o tom, že do hry byly zapojeny i dvě dívky, které v Mlékojedech vyšly vstříc vlaku. Na sociálních sítích sice zveřejnily příspěvek o tom, že dnes všechno utrpení, bolest, smutek, štěstí i láska skončí, nicméně nepřidaly typické hashtagy označující hru Modrá velryba.

Rodiče, policie, média i sociální sítě to zbytečně moc řeší

Média varují rodiče, že by měli poučit své děti a dávat na ně pozor. Vyzývají všechny uživatele sociálních sítí, ať si všímají aktivity svých přátel a účast ve hře jim rozmluví. A když začnete vyhledávat hashtag #bluewhale na Instagramu? I ten vás upozorní, že tyto příspěvky mohou vést ke smrti, a chce vám pomoci.

instagram-sebevrazda

Ono je ale všechno trochu jinak.

Je to celé jen marketingový tah?

Dva dny poté, co se Českem jako smršť prohnaly zprávy o děsivé Modré velrybě, média začala prozrazovat také druhou stránku věci. Podle všeho má být celá hra jen marketingovým tahem. Jenže i kdyby to byla pravda, vypadá to, že se jejímu autorovi tahle marketingová aktivita poněkud vymkla z rukou.

Martin Kožíšek, manažer pro internetovou bezpečnost Seznamu, odvážně tvrdí, že celá ta bublina kolem hry je ve skutečnosti hoax, žádná taková hra vůbec neexistuje a je to jen marketingový tah. Jenže jak vysvětlíte to množství lidí, kteří skutečně komunikovali s kurátory? Jak objasníte, že někteří novináři skončili na psychiatrii poté, co se zapojili? Dokonce v komentářích pod tímto článkem jedna čtenářka tvrdí, že se s Modrou velrybou skutečně setkala na Instagramu. Pokud je pravda to, co tvrdí sám Filip Budeikin, je dost možné, že se objevila nějaká nová skupina, která hru skutečně uvedla do sebevražedného procesu.

Začalo to už v roce 2015

Na konci listopadu 2015 si vzala život dívka, která je na sociálních sítích v souvislosti s touto kauzou známá jako Irina, případně Rina. Život si podle většiny lidí vzala kvůli problémům s rodiči a rozchodu s přítelem, nicméně na ruské sociální sítě VKontakte se to začalo docela řešit. Zprávy o tragédii se objevily i ve skupině F57 (F jako Filip, 57 jsou poslední dvě čísla telefonního čísla Filipa Budeikina, skupina F57 mu patří). Tato skupina obvykle publikovala obsah související se smrtí, depresemi, sebevraždou, sám Filip popsal, že se jedná o psychedelický obsah. Na otázku, zda lidi ve skupině nabádal k sebevraždě, odpověděl: „Opravdu si myslíte, že můžete lidi vyzvat k sebevraždě prostřednictvím sociálních sítí?“

Připustil, že se členy aktivně komunikuje a že si často stěžují na své vlastní problémy. Prý jim ovšem vysvětluje, že život tím nekončí a vždycky existuje cesta ven – a není to sebevražda. Nakonec ale při rozhovoru pro Lenta.ru prozradil, že smrt zmiňované Riny použil na povýšení původního konceptu F57. Označil ji číslem jedna a tím hra začala. Celou dobu mu šlo pouze o to, aby do své skupiny přilákal více lidí. Na základě sebevraždy Iriny tedy vymyslel mýtus o sebevražedné sektě. Jenže lidé tomu věřili a věří dodnes.

cisla

Účastníci hry mají pořadová čísla

Otázkou je, jak to bylo dál. Můžeme jen hádat. Pokud Filip chtěl, aby lidé jeho lži dále věřili, musel se podle ní také chovat a skutečně zadávat děsivé úkoly (ať už s úmyslem skutečně přimět mladé lidi k sebevraždě, nebo ne). Další možností je, že vznikla nějaká jiná „sekta“, které se koncept zalíbil. Mnoho lidí si určitě založilo podobné skupiny za stejným účelem jako Filip – zisku.

reklama-v-grupach

Tohle je ceník za reklamní příspěvky ve skupinách – Filip chtěl prostě přilákat lidi, aby víc vydělal

Kde je pravda?

Odvážlivci se snaží zjistit to na vlastní pěst. Sociální síť VKontakte je plná příspěvků s hashtagy #bluewhale #modravelryba #f58 #iamwhale #iamready #wakemeat420 a podle jmen se dá odhadnout, že jsou mezi nimi i Češi. Právě toto je totiž způsob, jak se do hry zapojit. Musíte se pomocí hashtagů přihlásit a čekat, až vás kontaktuje kurátor.

vkontakte-bluewhale

Pravda je ovšem jediná. Modrá velryba není žádnou novou hrou, kvůli které by umíraly stovky dětí. Paniku šíří média, která si neustále vymýšlí nové spojitosti – například že hru hrály i dvě Češky, které přejel vlak. Důkazy však nikdo nemá. A že vám kurátor odepsal? Koneckonců za kurátora se můžete klidně vydávat i vy a považovat to za dobrý vtípek.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru