Kvůli ebole se děti budou učit z tabletů

Věřili byste tomu, že ebola má i pár dobrých důsledků? Tedy minimálně děti v postižených zemích se mohou radovat. Nemusí totiž chodit do školy. Ano, za takové situace jistě moc času na radovánky nemají, ale aspoň něco, ne? Jenže například školy v Libérii jsou zavřené už od července. A někde se ty děti přece učit musí.

Přístup ke vzdělání v současné době nemá 1,4 milionu dětí školního věku. Přijde vám to v pořádku? Týmu Rumie rozhodně ne. Proto se rozhodl poslat do Libérie 200 levných tabletů. Ano, je to poměrně malý počet, ale i tato troška do mlýna by mohla pomoct až dvěma tisícům lidí!

Nápad podpořilo mnoho lidí

Tým Rumie v tom ale není sám. Je jen součástí velké snahy poskytnout dětem nástroje k učení. Spolupracuje s Cellcomem, jedním z hlavních poskytovatelů bezdrátového připojení v Libérii. Ten bude na dodaných tabletech poskytovat bezplatné připojení k internetu. A nezisková organizace Worldreader má zase aplikaci, kterou budou liberijské děti používat pro čtení knih.

Ovšem potřeba je i pomoc veřejnosti. Rumie minulý týden zahájilo kampaň na Indiegogo a peněz už nasbírali dostatečně. Za každých 50 vybraných dolarů dostane jedno dítě tablet, na kterém budou vzdělávací hry a učebnice. Za tu cenu se samozřejmě nejedná o žádnou technologickou špičku, ale o to nejde. Tablety jsou levné a dostatečně jednoduché.

marcus

Marcus už má dost rozumu na to, aby věděl, že nechodit do školy sice zní fajnově, ale úplně v pořádku to není

Není to ale tak jednoduché

Liberijská situace s technologiemi je špatná. Přístup k mobilnímu internetu má asi 69 % tamních obyvatel, ale jen 50 % má mobilní webové připojení. Jak jsme ale uvedli výše, do projektu se pravděpodobně zapojí i místní poskytovatel internetu a navíc výukové programy nebudou potřebovat neustálé připojení. Zřejmě budou jen jednou měsíčně potřeba aktualizace.

Stejně jako je problém s pokrytím země internetem, nastává tu ještě jeden háček. Bude se muset nějak zajistit, aby děti měly kde tablety dobíjet.

Není to jen kvůli ebole

Vzdělávací systém v Libérii nebyl v pořádku ani před vypuknutím eboly. Občanská válka v zemi skončila teprve v roce 2003 a od té doby se nestihlo vybudovat pořádné vzdělávací prostředí. Proto tam Rumie poslalo pár tabletů již v červenci. Měly úspěch. Děti je ovšem používaly přímo ve školách – především k učení matematiky a angličtiny.

marilyn

Marilyn už si má s kým hrát

Tablety totiž nejsou určeny jen jako odpověď na ebolu. Tým Rumie doufá, že se rozšíří i do dalších zemí. Mohly by pomoct například v regionech, kde dívky nemohou chodit do školy. Doma by se přece učit mohly.

Zdroj: Mashable

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru