Dnes vyšlo 1 článků

Kupec pevného disku, který prodáváte může obnovit vaše data a vydírat Vás !

Předem upozorňuji, že níže zmíněné činnosti můžou být v  některých případech nezákonné !

Už je to nějaký ten čas, co jsem četl, že redaktoři koupili pevné disky z bazarů a vytáhli z nich data různých důležitých institucí jako třeba bank a hrozilo nebezpečí zneužití osobních údajů klientů, kdyby se k datům na pevných discích dostal někdo se zlými úmysly a byl z toho skandál pro dotyčné instituce.

Pro některé „osoby“, kterým dělá dobře mě shazovat v oblasti mého intelektu, předem upozorňuji, že článek je pro osvětu laických uživatelů, který umí pouze kliknout na ikonku texťáku a pak pouze na tlačítko tiskárny a diskety.

Způsob zápisu a ukládání souborů na pevné disky

Pevný disk si soubor který uložíte, uloží do dvou míst na pevném disku. První část souboru je uložen v „tabulce“, která se jmenuje MFT v souborovém systému NTFS, který se dnes používá na pevných discích. Na některých paměťových kartách pro starší mobilní telefony či digitální fotoaparáty se používá souborový systém FAT, ale obecný princip obnovy a zápisu je stejný.

V tabulce MFT nebo FAT jsou o souboru jeho základní informace jako jméno jména a přípona,  velikost,  datum. … Tabulku si představte něco jako rejstřík nebo obsah v knize. Vlastní soubor, text, obrázek je uložen v jiné části disku, tzv. „datové oblasti“.

Mazání souborů a jejich obnovení

Když soubor smažete v průzkumníku, tak jej operační systém Windows nejprve hodí do Koše. Defakto je to pouze speciální systémová složka, kam je soubor přesunut, ale technické detaily neřešme. Vlastní vymázání souboru z pevného disku se provede až vysypáním koše.

Jenže Windows smaže pouze záznamy o souboru v tabulce MFT, ale datová část souboru zůstane na pevném disku „nezměněná“.

Schválně si všimněte jak dlouo trvá ukládání souboru na pevný dsik z vašeho programu a jak dlouho jeho mazání, tedy vysypávání z koše. je to dobře vidět, když má soubor několik desítek a stovek megabajtů, samozřejmě záleží i na rychlosti vašeho počítače.

Pro obnovení souboru existují speciální programy, které nekoukají do MFT tabulky, ale jdou rovnou do datové oblasti disku. Něco jako, kdyby jste si koupili knížku, ale nečetli obsah, ale rovnou začali číst první kapitolu a knihu by jste neodložili dokud by jste se nedočetli na poslední stránku.

Pokud program nalezne datovou část souboru a chybí mu záznam v MFT tabulce tak je pokládá za smazaný a obnovitelný.

Aplikace: RecuvaWise Data Recovery

Možné problémy při obodování smazaných souborů

Windows má v sobě určité optimazační techniky, aby byl „svižný“, proto když smaže soubor a jiný soubor se začne vytvářet (ať jej vytváříte vy, psaním nového dokumentu nebo se jedná o nějaký pracovní dočasný soubor programu), vrazí jej na první volné místo v datové oblasti disku.

Protože záznam v MFT tabulce o původím je vymazaný, tak si Windows myslí že datová část pevného disku, kde byl původní soubor umístěn je prázdná a začne tam zapisovat.

Když jste měli ještě kazetové magnetofony a videorekordéry taky vás video neupozornilo, že na kazetě už něco je. Podobně je to i se soubory na pevném disku a s operačním systémem Windows.

Pokud se novým souborem přepíše v datové oblasti pevného disku původní vymazaný soubor, zkomplikuje se jeho obnovení. Něco jako, kdyby jste měli zdobené šité kalhoty s nepravidelný vzorem a půlka nohavic se vám utrhla a bvy by jste měli kalhoty došít, též budete tápat jak mají vlastně vypadat.

Jak smazat soubory z pevného disku, který chci prodat ?

Pokud se rozhodnete prodat pevný disk a bojíte se zneužití svých dat, existují též aplikace co umí soubor smazat jak z tabulky tak z datové oblasti.

Tyto programy pracují dokonaleji než sám Windows, že kromě vymazání záznamu o souboru v tabulce vymažou i  datovou část souboru pevného disku,  přepisem buď číslicí 0 či různými náhodnými znaky, dle nějakého algoritmu a to ne jednou, ale třeba 3x 5x, 7x,  … až 35x.

Aplikace: CCleaner (Nástroje > Čistič disku), Wise Care 365 (Ochrana soukromí > Čistič disku)

Poznámka:  V redakčním plánu jsou navazující články, kde budou  jednotlivé programy pro mazání a obnovu souborů popsány podrobněji.

29 let, invalidní důchodce pro invaliditu 3. stupně, vyučen v oboru Elektrikářem - silnoproud a maturita v oboru Strojírenství. Tak trochu plaváček českého internetu. Přezdívka: Koleso, Plaváček, Michal, Mistr Vodoznak Zájmy: strojírenství, elektrotechnika, plavání žen, venčení pejska Danečka II., tvorba vodoznaků a nakupování Pribináčků. Budoucí potravinový inspektor. Fanoušek stativu a měkké stírací pryže neboli gumy. Žije v Rakovníku a na Živě.cz. Vyskytuje se a píše na Objevit.cz, kde píše jen a pouze v CZ jazyce, i když s pravopisnými a gramatickými chybami, protože je dyslektik! Píše pro Objevit.cz dobrovolně a zcela zdarma bez nároku na jakýkoliv honorář! a děkuje šéfredaktorovi za cennou životní zkušenost a možnost vyzkoušení si práce redaktora internetového e-magazinne (E-zinu). Michal Kolesa - oficiální osobní webová stránka (odkaz na homepage Michal kolesa) ; otevře se v nové záložce/okně

Komentáře

  • Michal Fidler

    Michale,

    je to MFT (Master File Table)

    • Díky za upozornění, opraveno, pokud jsem teda něco nepřehlédl

Nahoru