Které Android aplikace o vás sbírají nejvíce dat?

Když stahujete aplikaci z Google Play, dáváte jí oprávnění pro přístup k různým věcem, které potřebuje ke své práci. Nebo taky nepotřebuje. Jak kdy. Zamysleli jste se někdy nad tím, k čemu potřebuje třeba kalkulačka oprávnění číst vaše sms zprávy? Neměli byste vždycky jen odsouhlasit všechno, co aplikace požaduje. Občas to totiž vážně zavání něčím podezřelým.

Všichni víme, že aplikace ke své práci potřebují různá oprávnění. Co je ale méně známé je skutečnost, kolik informací prostřednictvím těchto oprávnění vlastně sbírají a proč to dělají. Vocativ dal dohromady hezkou infografiku, kde ukazuje několik oblíbených Android aplikací a informace, které o vás sbírají.

Podívali se na pět následujících kritérií:

  • Celkový počet oprávnění, které aplikaci udělujete
  • Zda aplikace požádala o přístup k mikrofonu
  • Zda aplikace požádala o přístup ke kontaktům
  • Zda aplikace požádala o přístup k sms zprávám
  • Zda aplikace požádala o přístup k seznamu hovorů

Tady je kompletní infografika zahrnující mnoho aplikací, které určitě taky používáte:

infographic

Že nejvíce dat o nás potřebuje bezpečnostní aplikace, vcelku není překvapivé. Ale že by to nebylo ani trochu znepokojující, to se taky nedá říct. Opravdu je nutné k zajištění bezpečnosti vstupovat do soukromí?

Messenger na tom není zase tak špatně

Zajímavě to ale vypadá mezi různými komunikačními aplikacemi. Taky byste čekali, že nejhůř dopadne Facebook Messenger? A není tomu tak. Nejhůř si z komunikačních aplikací vede Viber. A horší než Messenger je dokonce i Skype! Naopak samotná aplikace Facebooku stojí v žebříčku těch, kteří o vás sbírají nejvíce informací, docela vysoko.

44 oprávnění? Tolik?

Kdyby vám nešlo do hlavy, jakých 44 oprávnění můžete aplikaci AntiVirus Security udělit, mrkněte přímo na přehled oprávnění pro Android vývojáře. Máte to tam hezky rozepsané. Jsou tam povolení, která by vás v životě nenapadla.

permissions

Jak se bránit?

Není toho moc, co můžete dělat. Hlavně čtěte, jaká povolení aplikaci udělujete. Nikdy nedávejte kalkulačce přístup k vašim hovorům. Prostě se musíte naučit dělat to, co dělají ty aplikace. Snaží se toho o vás co nejvíce dozvědět, blíž vás poznat. Vy se zase snažte toho co nejvíc dozvědět o nich. A když zjistíte něco podezřelého, radši se na ně vykašlete. Určitě najdete nějakou alternativní appku, která zvládne to, co potřebujete. 

Komentáře

Nahoru