Dnes vyšlo 15 článků

Kryt dobije váš mobil energií, kterou nachytá ze vzduchu

Baterie za sebou mají dlouhou cestu vývoje, přesto ale nesplňují požadavky dnešní doby. Pokud chcete, aby vám smartphone vydržel od rána až do večera, musíte s sebou nosit nabíječku a neustále hledat zásuvky nebo mít v kabelce aspoň externí baterii.

Existuje mnoho různých nápadů, které se tento problém snaží vyřešit. Všechny mají jiný princip, jak na to. Zatím se ale nikomu nepovedlo masově ho prosadit. Bude to s Nikola Labs a jejich principem jiné?

Společnost vytvořila kryt, který si zpětně vezme energii zbytečně vyplýtvanou mobilem. “Zbytečně vyplýtvanou energií” mají na mysli takovou, kterou mobil použije na připojování k mobilním a datovým sítím, což tvoří až 97 % veškeré energie baterie.

Kryt si zjednodušeně řečeno pochytá tuto energii, která proudí v podobě rádiových signálů, a přemění ji zpět na energii, kterou se dobije baterka.

nikola_labs

Dobíjecí kryt Nikola Labs

Pokud si představujete, že tím vlastně získáte nekonečné perpetuum mobile a váš telefon se nikdy nevybije, jste na omylu. Nefunguje to tak, že by všechna spotřebovaná energie byla zase přeměněna zpátky. Životnost baterky se zvýší asi o 30 %. Těch 30 % by nám ale mnohdy k celodenní výdrži stačilo, ne?

Energie z rádiových vln není nic nového

Na tomto konceptu pracovala už Nokia v roce 2009. I oni vytvořili zařízení, které si bralo energii z rádiových vln z okolí. Tehdy to ale nebylo dotaženo do konce, snad to bude letos lepší.

Nikola Labs musí dořešit ještě pár detailů – třeba že chytání rádiového signálu přerušuje mobilní služby. V létě plánují spustit projekt na Kickstarteru, a když se jim bude dařit, koncem roku by měly být doručovány majitelům první dobíjecí kryty pro iPhone 6.

Komentáře

Nahoru