Tisková zpráva: Koupil jsem si vlastní deštný prales

Deštné pralesy kdysi pokrývaly 14 % zemského povrchu. Prostřednictvím lidského přičinění se však toto číslo postupem času snížilo na pouhých 6 %. Pokud bude lidstvo pokračovat v současném tempu ničení, nebude mít do roku 2060 žádné.

Seriál „Koupil jsem si vlastní deštný prales“, který brzy začne vysílat kanál Viasat Nature, představuje zajímavou směsici historie, vědy a botaniky týkající se deštného pralesa. Základním stavebním kamenem je zde ale příběh Charlie Hamiltona Jamese, který strávil celé roky natáčením dokumentárních filmů o deštných pralesích po celém světě.

Kvůli hrozbě úplného zničení deštných pralesů těžbou dřeva a rubáním dolů se Charlie rozhodl, že dá dohromady veškeré své úspory a pokusí se koupit a tím pádem i zachránit kousek deštného pralesa na okraji Národního parku Manu v peruánském deštném pralese.

Původně měl Charlie v plánu strávit rok pouhým fotografováním zvířat na svém pozemku ještě před tím, než zahájí intenzivní kampaň za záchranu pralesa. Jenže zjistil, že koupit pozemek po telefonu není tak dobrý nápad, jak se mohlo původně zdát. Ukázalo se totiž, že namísto zeleného království koupil plantáž koky, ilegální těžební důl a také několik odumírajících políček. Během tří dílů tak uvidíte Charlieho, jak čelí všem těmto výzvám a bojuje o své zdraví poté, co se nakazí tropickou nemocí.

Je to jen ztřeštěný pokus o záchranu ohroženého kousku půdy, nebo může Charlie skutečně změnit budoucnost této mizející biosféry?

Věděli jste, že…

• Tropické deštné pralesy jsou domovem pro více než polovinu všech druhů rostlin a živočichů?

• Více než čtvrtina léků, které dnes používáme, pochází z deštných pralesů – dokonce i lék, který pomáhá léčit dětskou leukémii. Procento dětí, které se po léčbě uzdraví, se díky němu zvýšilo z 10 na 95 %?

• Více než 20 % světového kyslíku pochází z amazonského deštného pralesa?

Seriál „Koupil jsem si vlastní deštný prales“ můžete sledovat na kanálu Viasat Nature od 14. do 28. září v 18:20 hod.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat Nature navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat Nature nebo webovou stránku www.viasatnature.cz.

Praha, 9. září 2014 

Štítky: ,

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru