Dnes vyšlo 15 článků

Koupelna z pohledu elektrotechnika

Koupelna z pohledu elektrotechnika

Předně upozorňuji, různé “namyšlence”, že problematiku elektrických rozvodů v koupelně značně zjednodušuji pro lepší pochopení laické veřejnosti a článek není určen pro projektanty a revizní techniky.

Zajímavé, je že úroveň ochran před úrazem elektrickým proudem v koupelně se neřídí počtem koupelí v týdnu/měsíci jejich uživatelů.

Zóny v koupelně

Ještě z dob, kdy nebyly elektrotechnické výrobky natolik vymakané jako dnes, byla koupelna rozdělena do tzv. zón. dnes v některých ohledech postrádají smysl, ale v elektrotechnických normách jsou uvedeny, proto se o nich jednoduše zmíním.

Zóna 0

Jde o prostor uvnitř vany, kde sedíte

Zóna 1

Jde o prostor ohraničený půdorysem vany do výšky 2,25 m

Zóna 2

Jde o prostor do 60 cm od zóny 1 tedy 60 cm od stěny vany a od 2,25 m výšky

Zóna 3

Již podle nejnovějších norem neexistuje, ale jde o zbytek prostoru od zóny 2.

Elektroinstalační zóny v koupelně

Elektroinstalační zóny v koupelně

Elektrická zařízení v koupelnách

Elektrické zásuvky jak je běžně známe smějí být až v zóně 3, to je 60 cm od stěny vany. Jenže musí být v obvodě před ní proudový chránič  do 30 mA nebo zásuvka zapojená z oddělovacího transformátoru, zpravidla označená symbolem holicího strojku.

Druhá možnost je napájené ze zvláštního rozvodu s napětím maximálně  12 V střídavých (střídavý proud se označuje zkratkou AC a stejnosměrný DC). To se týká zejména světelných obvodů na “malé halogenky” či dnes i LEDky.

Zařízení používaná ve vodě, např. různé perlátory musí být vyloženě určené výrobcem pro použití ve vaně a označené minimálně IP 27 nebo symbol dvou kapek.

Různé lampy  nebo rádia do koupelny, otopné elektrické žebříky, kterých jsou plné hypermarkety pokud je chcete mít přímo nad vanou, tedy v zóně 1 či zóna 2 (do 60 cm od stěny vany)  musí mít na sobě napsáno IP 24  nebo lépe vyšší číslo  (např. IP 43 či IP 44) nebo symbol 1 kapky.

Pokud chcete mít něco v koupelně  a víte že to bude dál než 60 cm od vany přesto trvejte na výrobku s označením minimálně IP 21 nebo symbol, jedné kapky, místo klasických elektrických spotřebičů třeba do obýváku s označením IP 20

 Automatická pračka v koupelně

Správně by v zóně 2 pračka být neměla, ale v normě je pro ní výjimka, protože mít pračku v obýváku je nezvyklé 🙂 a v bytovém jádru B2 když koupelna je 150 x 180 cm moc možností kam ji dát není.

Sice by šla dát ven z koupelny na chodbu, ale kam bude vypouštět, hadice není teleskopická jako ruka Saxany, hrála ji Petra Černocká – UMÍ PLAVAT (slyšel jsem to v rádiu, že plavala v moři o dovolené) a ne každý je takový kutil, aby provrtával zeď a hlavně, když byt není váš, ale jste v nájmu/podnájmu tak stavební práce moc v úvahu nepřipadají, to by s vámi bytná či ještě hůře bytný vyhodil.


Ještě něco mě napadlo, schválně kdo to uhodne 🙂 Daruji mu tabletku Lexaurinu na uklidnění po náročné mozkové aktivitě 😀   (to je vtip, je to lék na předpis a nesmí se užívat bez vědomí lékaře)

29 let, invalidní důchodce pro invaliditu 3. stupně, vyučen v oboru Elektrikářem - silnoproud a maturita v oboru Strojírenství. Tak trochu plaváček českého internetu. Přezdívka: Koleso, Plaváček, Michal, Mistr Vodoznak Zájmy: strojírenství, elektrotechnika, plavání žen, venčení pejska Danečka II., tvorba vodoznaků a nakupování Pribináčků. Budoucí potravinový inspektor. Fanoušek stativu a měkké stírací pryže neboli gumy. Žije v Rakovníku a na Živě.cz. Vyskytuje se a píše na Objevit.cz, kde píše jen a pouze v CZ jazyce, i když s pravopisnými a gramatickými chybami, protože je dyslektik! Píše pro Objevit.cz dobrovolně a zcela zdarma bez nároku na jakýkoliv honorář! a děkuje šéfredaktorovi za cennou životní zkušenost a možnost vyzkoušení si práce redaktora internetového e-magazinne (E-zinu). Michal Kolesa - oficiální osobní webová stránka (odkaz na homepage Michal kolesa) ; otevře se v nové záložce/okně

Komentáře

Nahoru