Kostarika funguje už více než 76 dní na elektřině pouze z obnovitelných zdrojů

Potlesk pro Kostariku. Tento středoamerický národ funguje na elektřině čistě z obnovitelných zdrojů energie už více než 76 po sobě jdoucích dní. Tím navazuje na předchozích 150 dní, kdy fungovala pouze na geotermální a hydrotermální energii. A v loňském roce tato země vyráběla elektřinu bez použití fosilních paliv neuvěřitelných 300 dní.

Určitě se jedná o velký úspěch, neboť změna klimatu se neustále zhoršuje. V roce 1949 země rozšířila svou vojenskou diktaturu a rozhodla se zaměřit se především na ekologicky udržitelný rozvoj. Kostarika doufá, že do roku 2021 se stane zemí, která neutralizuje oxid uhličitý.

sea-1168346_1280

Zdroj: Pixabay

Za normálních okolností se vyrábí asi 7 % elektrické energie z fosilních paliv. Nicméně intenzivní dešťová sezóna má na výrobu elektřiny pozitivní vliv. Kostarika je vlivem silnějších dešťů schopna zásobovat spotřebitele elektrickou energií z čistě obnovitelných zdrojů. Prudké deště naplnili zdejší vodní elektrárny na maximum, což pro spotřebitele znamená nižší náklady a výdaje.

Kostarika je poměrně malá země, která disponuje hustou sítí řek a spodní vody, a tak je schopná využít geotermální a vodní energii, včetně dalších druhů energií.

Kostariku obývá 4,87 milionů lidí, a tak je množství energie potřebné k napájení všech domácností a firem menší než v jiných zemích. HDP je relativně nízké (10 200 dolarů na osobu) a chudší národy mají tendenci spotřebovávat méně energie než ty bohatší a rozvinutější.

Například Island, který je bohatší (HDP 47 500 dolarů na osobu) a mnohem méně zalidněný (323 tisíc), má srovnatelnou produkci energie jako Kostarika. Nicméně Kostarika nepotřebuje žádné další zdroje energie (větrné, jaderné, biomasa či fosilní paliva).

Ostatní, více zalidněné země doufají, že sníží svou uhlíkovou stopu. To si vyžaduje směs obnovitelných zdrojů a jaderné energie, aby byly splněné jejich energetické potřeby.

Kostarika, stejně jako Island, není zemí 100% bez fosilního paliva. Ačkoliv dodávky elektrické energie jsou téměř bez fosilních paliv, dodávky energie nejsou. Zahrnuje to jiné formy výroby energie, jako je například využití dopravy. V zemi jezdí ještě milion vozidel, které fungují na fosilních palivech, což znamená, že ropu potřebuje více než polovina tamních obyvatel.

Kostarika od roku 2014 produkuje 7,8 milionu tun z emisí oxidu uhličitého ročně. Nedaleká Brazílie produkuje 65krát více a USA až 713krát více. Čína produkuje o 1 241krát více oxidu uhličitého jako Kostarika.

Zdroj: IFL Science

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru