Dnes vyšlo 15 článků

Kospirační teorie spjaté s Covid-19 ovládají Česko. Čemu věříte vy?

Kospirační teorie spjaté s Covid-19 ovládají Česko. Čemu věříte vy?

Pravděpodobně jste si všimli, že druhá vlna covidu se vyznačuje protipóly společnosti. Spolu s pandemií covid se nesou vládní opatření, které omezují klasické fungování společnosti. V první vlně táhli česi za jeden provaz a snažili se chránit sebe a své okolí. Zdá se ale, že ve druhé vlně jim došla trpělivost a víra ve vládní opatření radikálně klesla – tedy alespoň části obyvatelstva. Petice proti opatření vznikají rychlostí blesku. Roušku mají „protestanti“ nasazenou jen na uchu, nebo nemají zakrytý nos či nosí roušku ušitou ze záclony. Svůj nesouhlas se snaží dát najevo jak jen to jde. Každá situace si žádá alternativní či extremistický přístup. „Doba covidová“ není výjimkou.

Vážnost nemoci se zlehčuje. Na internetu se množí svědectví lidí, kteří covidem byli nakaženi. Někteří situaci zlehčují a přirovnávají Covid ke klasické chřipce, jiní říkají, že nic horšího nezažili. Tak čemu má člověk věřit, pokud si Covidem sám neprojde? Pravda je někde uprostřed. Bezhlavá důvěra v média a stát v pořádku také úplně nebude. Postižení jednotlivců, které plyne z nouzového stavu nebo ze samotné nemoci je individuální. Nicméně jsou tu skutečnosti, které nelze popřít a nelze je manipulovat. Covid změnil a dlouhodobě také změní fungování společnosti.

A co to vzít z opačného konce? Co když je Covid jen zmutovanou chřipkou? Co když má Covid zastínit ohromnou ekonomickou krizi? Co když Covid vytvořil Bill Gates, aby měl komu prodávat vakcínu? Co když bude vakcína obsahovat jedovaté látky a budeme po ní umírat nebo budeme neplodní? Co když je celý nouzový stav jen zkouškou, co si společnost nechá líbit? Co když chce Babiš zničit střední třídu (střední podnikatelé), aby vylepšil svou pozici na trhu? Co když se má společnost odcizit a trávit svůj volný čas pouze na sociálních sítích a eshopech?

Covid je úrodným polem pro vznik konspiračních teorií a alternativní pravdy, kterou se média nezabývají. Na platformách jako je YouTube, Spotify, Twitch atd. Najdeme spoustu informací, které jsou tak trochu přetažené za vlasy. Autoři nedůvěřují ničemu, co se kolem nich děje, vykládají si pravdu po svém a hledají souvislosti.

 

„Rouška propouští všechny viry. Je nepotřebná. Při nošení jen brání v dýchání.“

 

„Corona virus zapříčinil výsledky volem v USA. Měl zastínit podvody ve volbách.“

 

„WHO zakázala pitvat těla zemřelých pacientů na Covid-19. Při jejich ohledání by bylo zřejmé, že na Covid nezemřeli.“

 

„Covid-19 má zneškodnit malé a střední podnikatele, čímž zmizí střední třída. Nůžky mezi bohatými a chudými se ještě více rozevřou. Chudí se stanou otroky.“

 

„Covid-19 je umělého původu. Vytvořila ho Čína, aby získala dominantní postavení ve světě.“

 

„Česká média záměrně neinformují o probíhajících protestech a demonstracích v okolních státech. Na demonstracích jsou miliony lidí, kteří nesouhlasí s vládními opatřeními.“

 

Zdroj, foto: twitch.tv

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru