Dnes vyšlo 1 článků

Kontroverzní umělec prodává instagramové fotky jiných lidí za 83 tisíc eur

Prostřednictvím sociální sítě Instagram si může člověk nastartovat slušnou kariéru. Kontroverzní umělec Richard Prince je živým příkladem a využil Instagram na astronomický výdělek. Denně prostřednictvím aplikace protečou statisíce fotografií, mezi nimiž se najdou i podařené a zajímavé kousky. Richard se podíval po postech, které upoutávají pozornost díky vtipnosti, nápadu a rostoucí popularitě. Zvolil několik favoritů, které si zaznamenal a přidal k nim vlastní komentář.

Richard fotografie, které ho zaujaly, vytiskl na čisté bílé plátno větších rozměrů. Poté obrazy vystavil v newyorské galerii Gagosian Gallery, kde je představil jako svá vlastní díla. Lehce upravené fotografie lidí z Instagramu se prodávají za neuvěřitelné částky. Věřte nebo ne, jedno dílo již našlo nového majitele, který byl ochoten zaplatit 83 tisíc euro.

richard-prince-instagram-1-1200x800

Richard prodává obrázky z Instagramu za vlastní.

Je tu jeden velký háček. Richard nepožádal autory fotografií o povolení na jejich vystavení. Objevila se vlna otázek. Porušuje zákon a dopouští se plagiátorství? Nebo vytváří novou věc, kterou obohacuje o vlastní nápad? Odpovědi na tyto otázky se výrazně liší. A jak se k situaci vyjádřil samotný Richard Prince? Obhajuje se tím, že vystavené obrazy jsou mírně pozměněné, a proto s nimi může zacházet dle vlastního uvážení.

PAy-New-Portraits-exhibition-by-artist-Richard-Prince

Jedná se o plagiátorství či nikoliv?

Richard Prince nemá podobný problém prvně, neboť před dvěma lety se fotograf Patrick Cariou soudil s Richardem o stejnou záležitost. Vyřešilo se to vzájemnou dohodou. Je otázka, jakou dohru bude mít tento jeho počin.

Zdroj / Foto: High Snobiety, Mirror

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru