Dnes vyšlo 15 článků

Kontroverzní umělec prodává instagramové fotky jiných lidí za 83 tisíc eur

Prostřednictvím sociální sítě Instagram si může člověk nastartovat slušnou kariéru. Kontroverzní umělec Richard Prince je živým příkladem a využil Instagram na astronomický výdělek. Denně prostřednictvím aplikace protečou statisíce fotografií, mezi nimiž se najdou i podařené a zajímavé kousky. Richard se podíval po postech, které upoutávají pozornost díky vtipnosti, nápadu a rostoucí popularitě. Zvolil několik favoritů, které si zaznamenal a přidal k nim vlastní komentář.

Richard fotografie, které ho zaujaly, vytiskl na čisté bílé plátno větších rozměrů. Poté obrazy vystavil v newyorské galerii Gagosian Gallery, kde je představil jako svá vlastní díla. Lehce upravené fotografie lidí z Instagramu se prodávají za neuvěřitelné částky. Věřte nebo ne, jedno dílo již našlo nového majitele, který byl ochoten zaplatit 83 tisíc euro.

richard-prince-instagram-1-1200x800

Richard prodává obrázky z Instagramu za vlastní.

Je tu jeden velký háček. Richard nepožádal autory fotografií o povolení na jejich vystavení. Objevila se vlna otázek. Porušuje zákon a dopouští se plagiátorství? Nebo vytváří novou věc, kterou obohacuje o vlastní nápad? Odpovědi na tyto otázky se výrazně liší. A jak se k situaci vyjádřil samotný Richard Prince? Obhajuje se tím, že vystavené obrazy jsou mírně pozměněné, a proto s nimi může zacházet dle vlastního uvážení.

PAy-New-Portraits-exhibition-by-artist-Richard-Prince

Jedná se o plagiátorství či nikoliv?

Richard Prince nemá podobný problém prvně, neboť před dvěma lety se fotograf Patrick Cariou soudil s Richardem o stejnou záležitost. Vyřešilo se to vzájemnou dohodou. Je otázka, jakou dohru bude mít tento jeho počin.

Zdroj / Foto: High Snobiety, Mirror

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru