Kontaktní čočky jsou jako Google Glass bez brýlí

Pro ty, kterým Google Glass připadají nediskrétní, přichází kontaktní čočky. Výzkumníci z několika institucí, včetně dvou výzkumných odnoží Samsungu, již sestavili čočky tohoto druhu. Používají nanomateriály, díky kterým jsou displeje v kontaktních čočkách více než praktické.

Skupina vedená Jank-Ung Parkem, chemickým inženýrem z Ulsanského národního instituto pro vědu a technologie, zabudovala pomocí materiálu, který vyvinuli vědci (transparentní, vysoce vodivý a natahovací mix grafenu a stříbrných nanovláken) do měkké kontaktní čočky diodu.

A vůbec, když se bavíme o čočkách a brýlích, možná by vás zajímal také rozhovor se zakladatelem Vasecocky.cz. Mrkněte na něj a přečtěte si, jak vznikal eshop s milionovými obraty.

Testováno na králících

Výzkumníci testovali tyto čočky na králících, jejichž oči jsou velikostně podobné těm lidským, a ani po pěti hodinách nezjistili žádné škodlivé či nežádoucí účinky. Zvířata neměla oči neobvykle unavené nebo podlité krví a elektronika stále pracovala.

contact-lens

Rozlousknutí problému přinesla až spolupráce

K dokončení tohoto projektu bylo nejdříve třeba najít transparentní, vysoce vodivý materiál, který by byl rovněž flexibilní. Také by měl zvládnout vysoké teploty, při kterých se kontaktní čočky taví. Grafen a nanovlákna jsou dost flexibilní a transparentní, ale nejsou dostatečně vodivé.

Při spolupráci se Sung-Woo Namem však Park zjistil, že řešením je právě kombinace stříbrných nanovláken a grafenu. Jejich spojení přineslo mnohem nižší elektrický odpor, než když byl každý využíván samostatně. Průmyslový standard pro transparentní vodiče je odpor 50 ohmů, jejich materiál má odpor asi jen 33 ohmů.

Když se připojili i výzkumníci ze Samsungu, potáhli kontaktní čočky pružným vodičem a umístili na něj diodu. Bylo by přehnané nazývat to displejem, když je tam jen jeden pixel, ale je dost možné, že tento druh materiálů jednou bude nezbytnou součástí displejů kontaktních čoček.

První čočky z flexibilního a neprůhledného materiálu

Už několik společností se pohybovalo v oblasti vývoje kontaktních čoček s displejem. Sensimed ze Švýcarska vyvinuli čočky pro 24-hodinové monitorování tlaku v očích u pacientů s glaukomem a další vědci, včetně profesora z Washingtonské univerzity, který působil i ve vývoji Google Glass, Babaka Parvize, vybudovali kontaktní čočky s displejem. Ale všechna tato zařízení používala pevné nebo neprůhledné materiály.

Park naopak chce, aby kontaktní čočky, které mají funkce osobního přenosného počítače, zůstávaly transparentní a měkké.

„Naším cílem je vytvořit nositelné čočky s displejem, které by mohly dělat všechny věci, které umí Google Glass,“ uvedl Park.

Nam se domnívá, že aplikace elektronických kontaktních čoček by se mohla využít i v lékařství. Pomocí odběrů chemických vzorků z oka by se dokonce mohl sledovat zdravotní stav pacienta. A nakonec pro všechny, kteří nenosí chytré brýle, ale ty obyčejné dioptrické, se počítá i s chytrými čočkami, které by kromě displeje zvládaly i korekci zraku.

Zdroj: mashable.com, obrázek: telegraph.co.uk

Komentáře

Nahoru