Konečně si nabijeme telefon vlastní močí

Vypadá to, že nabíječky budou brzy minulostí. Vědci z Velké Británie totiž dokázali, že baterku smartphonu můžeme udržet naživu tím, že se půjdeme jednou vyčůrat.

Myšlenka výroby energie z moči není vůbec nová. Jenže tentokrát je to poprvé, co se vědcům podařilo získat z jednoho čůrání tolik energie, aby se dal mobil opravdu pár hodin používat.

K dobití baterie do plné kapacity bychom ve skutečnosti potřebovali celkem 4,2 litrů moči, což je podstatně víc, než může vyčůrat jedna osoba (i když slon by to mohl zvládnout). Nicméně vědcům se podařilo udržet telefon Samsung nabitý na tři hodiny telefonování pomocí pouhých 600 mililitrů moči, což určitě vyčůráte. No a za ty tři hodiny můžete jít na záchod znovu, takže máte jasné perpetuum mobile.

fuel

Vědci použili tzv. mikrobiální palivové články, které využívají energii produkovanou některými mikroorganismy. Vytvoří se tok elektronů mezi katodou a anodou, a jelikož vzali vědci rovnou šest takových článků, zesílili napětí, takže dokázali daleko lépe využít energii.

Autoři výzkumu doufají, že jednoho dne se jejich technologie bude používat v rozvojových zemích, kde lidé nemají přístup k elektřině. Takže smůla, my se asi zase nedočkáme.

Komentáře

Nahoru