Dnes vyšlo 15 článků

Konečně malá baterie s vysokou životností

Máme pro vás výbornou víkendovou zprávu. Vědcům na MIT ve spolupráci se SolidEnergy Systems se povedlo vytvořit úplně novou technologii baterií. Jejich baterka malinká a má dvojnásobnou výdrž oproti většině dnešních baterií ve smartphonech.

Tajemství spočívá v tom, že v baterii je velmi tenká lithium-kovová folie, která obsahuje více iontů než široce používaný grafit. Více iontů znamená větší energetickou kapacitu, a tak mají takové baterie dvakrát větší výdrž než ty lithium-iontové, které jsou v dnešních telefonech. Samozřejmě se dají bez problémů dobíjet a jsou také bezpečnější.

„S dvojnásobnou hustotou energie můžeme vyrobit baterii poloviční velikosti se stejnou výdrží jako lithium-iontové baterie. Nebo můžeme vyrobit stejně velké baterie, které vydrží dvakrát tak dlouho,“ popsal Qichao Hu, zakladatel firmy SolidEnergy Systems.

Dočkáme se jich už brzy

Výborné je, že se nové baterie dají vyrábět pomocí strojů, které v současné době vyrábí lithium-iontové baterky. To znamená, že nejsou potřeba žádné dodatečné náklady a nová technologie se může dostat do výroby relativně brzy.

solid-energy

V dronech se nový typ baterie objeví už v listopadu a ve smartphonech bychom se měli dočkat v roce 2017. Od roku 2018 se bude užívat i v automobilech.

Komentáře

Nahoru