Dnes vyšlo 15 článků

Konečně férové podmínky serverhostingu

Doby, kdy zákazníci platili za serverhosting vyšší náklady, než by měli, jsou dávno pryč. Už existují technologie, které samy rozpoznají, kolik energie zrovna váš server spotřeboval. Bohužel se teprve začínají rozšiřovat a nemají je ještě všichni.

Průkopníkem v této oblasti je společnost Coolhousing, která má datové centrum v Praze na Vinohradské třídě. Jejich serverovna je vybavená moderním zařízením, kde byste objevili siťové prvky CISCO a Juniper, redundantní chlazení a také třeba Scrubbing centrum založené na prvcích od Radware, které hraje významnou roli v boji proti DDoS útokům. Měření reálné spotřeby je tedy jen jedním z mnoha technických výdobytků, které Coolhousing přináší do České republiky.

Zákazníci platí jen za energii, kterou spotřebují

Běžně jsou platby za elektřinu, kterou server spotřebuje, účtovány neprůhledně – firmy se řídí tabulkovým zařazením nebo štítkem serveru. Na reálné hodnoty nikdo nedbá, přestože každý server je složen specificky, a tak se kus od kusu liší také spotřeba. Jenže řídit se podle štítků je pro firmy jednodušší, musely by totiž nakoupit speciální vybavení. Coolhousing je jedním z průkopníků, kteří již tento nákup učinili.

Celý systém měření reálné spotřeby je realizován pomocí inteligentních zásuvek. Na každém vzdáleně spravovatelném zásuvkovém panelu Eaton je 24 zásuvek. Každou z nich lze jednotlivě měřit a ovládat a každý zákazník jednu dostane.

Zákazníci vidí svou spotřebu

Výhodou reálného měření příkonu serveru je, že zákazníci mají ke všemu přístup. V prostředí klientské sekce se kdykoliv podívají na denní, týdenní a měsíční spotřebu. Je tam zobrazená ve formě přehledných grafů. Pro výpočet ceny se pak používá průměrná třicetidenní spotřeba, jelikož  30 dní je dost dlouhá doba na to, aby se vyrovnaly případné skoky při restartech a náročnějších operacích.

V případě více přívodů se hodnoty pochopitelně sčítají, sledovat a ovládat lze ale každý jednotlivě. Coolhousing to má zařízené tak, že je možné si každý přívod pojmenovat. Vaše vlastní názvy budou určitě přijatelnější než označení „B1_14“ a podobná technická jména.

Zásuvky umí i jiné chytré věci

Inteligentní zásuvky svůj název nezískaly jen podle toho, že umí měřit energii. Dají se s nimi provádět také jiná kouzla. U každého přívodu jsou tři tlačítka – Restart, Vypnout a Zapnout. Dělají přesně to, co je na nich napsané, takže uživatel si může pěkně z domu přes administraci restartovat svůj server.

Poslední zajímavostí, které si u přívodů můžete všimnout, je tlačítko Check, tedy Zkontrolovat. Všechny přívody jsou jednou denně kontrolovány automaticky a v administraci se zobrazuje jejich stav (zelená barva je připojeno, červená odpojeno a žlutá znamená zpracování jiného požadavku). Kontrola se tedy dá provádět i manuálně, je-li to třeba.

Chytré zásuvky tedy dávají možnost si svůj server restartovat, zapnout i vypnout a také sledovat spotřebu. Zákazníci si to chválí, líbí se jim samostatnost a především transparentnost při účtování příkonu serveru.

Komentáře

Nahoru