Konec stahování v Čechách? Začíná největší spor proti stahování filmů z internetu, jaký jsme tu kdy měli!

Konec stahování v Čechách? Začíná největší spor proti stahování filmů z internetu, jaký jsme tu kdy měli!

Jedna strana křičí, že odkaz není zločin. Druhá strana křičí, že stahování je nelegální. Dost bylo výkřiků, teď přichází tvrdá realita. Úložný server Ulož.to začíná čelit soudnímu sporu proti Zdeňku Kubíkovi, jehož příběhem je inspirován film Czech Made Man. Těšil se na velké zisky z prodeje filmu. Teď pláče nad činností internetových zlodějů a hodlá se proti tomu bránit…

Český film Czech Made Man, jehož režisérem je Tomáš Řehořek, byl velmi očekávaný. Už dávno před jeho premiérou se o něm diskutovalo. Mnoho lidí na něj čekalo a hned při první příležitosti si běželo koupit vstupenky do kina. Hodinu a půl dlouhý film pojednává o podnikateli, jehož osud ho zanesl od nešťastného dětství v chudé rodině až k bohatství získanému prostřednictvím prodeje internetových domén. Hlavní roli ztvárňuje Jan Budař, těšit se ale můžeme i z účasti Kateřiny Brožové, Milana Šteindlera, Martin Písaříka, Tomáše Matonohy a dalších.

Koncem dubna 2011 se na bulvárních serverech objevila skvělá zpráva – konečně byla odhalena opravdová identita onoho úspěšného podnikatele. Je jím Zdeněk Kubík, který má teď hned několik důvodů ke zlosti. K příběhu se přiznal na slavnostní premiéře. Multimilionář se mohl těšit z nových zisků z prodeje DVD a BLU-RAY. Bohužel to se tak docela nekonalo.

Jednoho dne se film objevil na serveru Ulož.to. Jak je v Česku známé, snad každý film na podobných serverech nesmí chybět. To Kubíka rozzlobilo a samozřejmě i celou produkci filmu. Ulož.to nereagovalo na žádosti o smazání filmu a během chvíle se objevilo mnoho kopií a nezůstalo to jen u tohoto serveru. Kubík se rozhodl nenechat celou věc jen tak a začal bojovat. Kontaktoval všechny známé vydavatelské společnosti a nabídl jim zaplacení soudního sporu. Prozatím začal jedním milionem korun, který by podle něj měl stačit.

Já budu tuto bitvu financovat a troufnu si říct, že Ulož.to přestane do konce roku existovat. Náš právník v pondělí zažaluje poskytovatele jejich DNS, můj americký právník zažaluje IN REM ve Spojených státech, takže se majitelé Ulož.to mohou pomalu se svou doménou loučit“, citoval web KonecStahování.cz Kubíka. Ten se již tento týden sejde s Národním filmovým archivem a soukromými producenty a projedná s nimi strategii, kterou použijí u soudu.


Náhled stránky KonecStahování.cz

Kubíkovi vadí hlavně vyhledávání, které podle něj napáchá nejvíce škod. „Stačilo by mi, kdyby ulož.to zrušilo vyhledávání. Za těchto okolností bych zrušení ulož.to dále nepožadoval“ dodává. Tím dává serveru na výběr – buďto zruší vyhledávání a nebo se pustí do soudního sporu.

Zajímavým faktem ale je, že Ulož.to není jen začátek. V případě úspěchu by měly být podniknuty další kroky proti dalším podobným serverům. „Zatím žalujeme jenom Ulož.to, protože se jedná o jednoho z největších tuzemských poskytovatelů pirátských nahrávek. Postupně bychom se ale chtěli zbavit všech serverů, které nás připravují o zisky, a proto se producenti bojí natáčet filmy, které jsou většinou jen několik dní po premiéře k sehnání na těchto pirátských serverech,“ popisuje Kubík.

Pokud Kubík uspěje, mohlo by to znamenat opravdovou revoluci ve stahování z internetu. Dovolujeme si říci, že to bude možná největší krok proti takové činnosti, jaký jsme tu kdy měli…

[poll id=”73″]

Komentáře

Nahoru