Konec smartphonů – kdy už smartphone nebude „phone“?

Udělejte si chvilku, abyste zvážili, jak používáte svůj smartphone. Kromě volání jej můžete používat pro celou řadu aktivit jako je fotografování, čtení emailů, hraní her, sledování videí a spoustu dalších. Nicméně stále se mu říká smartPHONE – tedy telefon. Není smartphone (chytrý telefon) trochu zastaralým termínem pro zařízení, které dnes používáme?

Původ slova smartphone

„Phone“ je řecké slovo znamenající zvuk nebo hlas. Přidáním řeckého slova „tele“, které označuje vzdálenost vzniklo „telephone“ znamenající něco jako daleký hlas. Tato definice dává smysl, ale po několika desetiletích byl název upraven a ztratil svůj smysl.

Po roce 1983, kdy Motorola představila první komerční mobilní telefon, se slovo „telephone“ změnilo na „cellular phone“ (mobilní telefon). Lidé pak v běžných rozhovorech používali buď mobilní telefon nebo jen telefon, v angličtině pak ještě zkrácený název „cell“.

Pak už se historie posunula k termínu „smarpthone“. Ten překvapivě zazněl poprvé již v minulém století – v roce 1997. Tenkrát popisoval koncept telefonu Ericsson GS 88 Penelope. Byl to marketingový tah, protože „smartphone“ znělo futuristicky. A chytrý telefon je přece lepší než hloupý telefon.

Ericsson GS88 Penelope - první "smartphone"

Ericsson GS88 Penelope – první “smartphone”

A teď se rychle přesuňme vpřed, do dnešní doby, kdy iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry a další systémy běží na zhruba 1,5 miliardě zařízení. Tato zařízení se stále nazývají smartphony.

Název prodává

Víte, jaké byly původní návrhy jména pro iPhone? Telpad, Mobi, Tripod, Telepod či dokonce iPad. Představte si, že by Apple představil malé mobilní zařízení s jedním z těchto názvů. Mělo by takový úspěch?

Apple však věřil, že je důležité přijít se svým zařízením na trh jako s telefonem. Asi si mysleli, že se bude dobře prodávat, protože lidé potřebují telefony. To bylo ještě před tím, než propuklo plné šílenství smartphonů, před dobou, kdy najednou začal mobilní telefon potřebovat každý. Tenkrát však Apple svůj výrobek nazval iPhone. A lidé ho kupovali. (Jak už dnes víme, název iPad si schoval pro jedno ze svých dalších zařízení.)

Aplikace prodávají

Ale časy se mění. Nyní prodávají aplikace. Lidé teď mají pocit, že potřebují, aby měli se svým smartphonem co nejvíce možností, aby toho co nejvíce uměl.

Chtějí si neustále kontrolovat elektronickou poštu, hrát hry, používat sociální sítě, sledovat videa, a tak dále. Kromě toho dnes lidé komunikují jinými způsoby. Méně a méně volají a více a více využívají SMS zprávy, video chaty a chaty v různých aplikacích. Telefonování již není tou hlavní funkcí telefonu.

Ale v tom případě nesmyslný termín „smartphone“ se drží dál.

Telefonování již není hlavní funkcí telefonu, dnes máme spoustu jiných možností jeho využití.

Telefonování již není hlavní funkcí telefonu, dnes máme spoustu jiných možností jeho využití.

Kdy přijde změna?

Takže kdy z názvu vymizí ono slovo „phone“? Pravděpodobně až přijde stejný tah, jako tenkrát: Marketingový tah. Brzy budou jistě některé společnosti realizovat marketingový potenciál přejmenování smartphonu. Mohl by se pak objevit inzerát v nějakém takovém smyslu:

Představujeme revoluci.
Není to chytrý telefon. Je jen chytrý.

V přeplněném trhu se budou společnosti snažit odlišit svůj výrobek od ostatních položek z rostoucího seznamu smartphonů.

Smrt smartphonů

V blízké budoucnosti nebudou prodávat aplikace. Velký výběr aplikací pro všechny platformy již bude běžnou záležitostí. Co bude prodávat je ekosystém zařízení a služby, které jsou k zařízení připojeny. Uživatelé chtějí začít psát dokument na gauči v obývacím pokoji, upravit ho v autě a dokončit v práci. S využitím cloudu bude dosažení tohoto cíle docela jednoduché. Každé zařízení pak bude v ekosystému cloudu hrát vlastní malou roli.

Pak se nikdo nebude starat o to, zda se jedná o telefon, tablet, počítač nebo televizi, protože všechna tato zařízení budou zvládat stejné úkony. Koncept smartphonu naprosto vymře. Už nebude jen chytrý telefon, všechno bude chytré. Všechno bude telefon.

Zdroj: medium.com, obrázky: elektronikforumet.com, idownloadblog.com

Komentáře

Nahoru