Dnes vyšlo 15 článků

Koncentrace oxidu uhličitého stoupá, co s tím?

Koncentrace oxidu uhličitého stoupá, co s tím?

Za 30 let bude na Zemi v odhadu o 40 % větší koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu. Co to udělá s naší vegetací? To se rozhodli zjistit vědci z Británie.

O zvyšování oxidu uhličitého ve vzduchu se ví už poměrně dlouho. Dochází k tomu vlivem skleníkových plynů, které vznikají převážně z emisí automobilů. Oxid uhličitý pohlcují stromy, a tak se jejich účinek zkoumá v jednom z lesů Británie. Oblast je dostatečně chráněna od běžných občanů. Vědci v uzavřené oblasti nasimulovali ovzduší, které se předpokládá na Zemi v roce 2050.

FullSizeRender-8

Tři stožáry umístěné do kruhu vypouštějí oxid uhličitý, zbylé stožáry jsou srovnávací. A získávají údaje pro vědce, kteří vše podrobně zkoumají. Dále budou vědci hodnotit vliv na toxikaci půdy, hmyzu a veškeré vegetace.

FullSizeRender-9

Zmiňovaný projekt nese název FACE. Je vůbec první, který se provádí v Evropě. Obdobné projekty se provádějí v Austrálii a v Brazílii. Vědci mohou mezi sebou analyzovat data a zkoumat, jaký vliv hraje podnebí a teplota ovzduší.

Celý projekt má za účel to, aby si ho všimly světové velmoci a zamezili procesům odlesňování. Čím méně budeme mít k dispozici lesů, tím více oxidu uhličitého nám tu bude zbývat

Zdroj, text/foto: novinky.cz

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru