Komunikační trendy desetiletí – jak se mění lidská komunikace

Komunikační trendy desetiletí – jak se mění lidská komunikace

Komunikace je základním kamenem lidské společnosti. Proto se není čemu divit, že rozvoj internetu znamenal také obrovský rozvoj komunikace. Jedním ze stavebních kamenů komunikace jsou tzv. komunikační programy. Tyto programy zajišťují komunikaci a to buďto pomoci textu, hlasu nebo videa. A právě těmto programům je věnován dnešní článek.

ICQ

Jedna z nejstarších technologií vůbec. ICQ pochází z Izraele, kde ho roku 1996 vyvinula firma Mirabilis. Ta ho však za dva roky prodala firmě AOL. Tato společnost  instant messaging program vlastnila až do roku 2010, kdy jej získala Digital Sky Technologies za 187,5 miliónů dolarů. Možná i tyto prodeje zavinily, že ICQ je v současnosti na ústupu. Oproti ostatním je totiž poměrně pomalý a také obsahuje mnoho reklam.

Skype

Tento mladší „bratr“ ICQ vznikl roku 2002. Program poskytující VoIP hlasovou komunikaci a videohovory zdarma, je v současnosti jeden z nejpopulárnějších komunikačních systémů. Od roku 2005 tuto společnost vlastnil Ebay. Ovšem poměrně nedávno, v květnu 2011, byl Skype odkoupen společností Microsoft za 8,5 miliard dolarů. Tato společnost nenabízí jen chat a telefonování zdarma. V nabídce je také dalších 10 podobných služeb, většina z nich je však placených. Zajímavostí jsou určitě čisté výnosy Skype, ty za rok 2009 činili 153 miliónů dolarů.


Naše malá demonstrace toho, jak vypadá akademická konverzace na Skype.

Facebook

Tato sociální síť nepatří tak úplně mezi komunikátory. Ovšem chatovací služba, kterou Facebook poskytuje, je asi nejrychleji rostoucí službou vůbec. I když je tato služba poměrně nestabilní a má problémy na různých prohlížečích ( především Chrome ), tak je současně nejpoužívanějším komunikačním prvkem a to především mladých lidí. Ovšem společnost plánuje i hlasové či video hovory pro své uživatele a spekuluje se, že vytvoří mohutný komunikační koncept, vhodný i pro firemní.

Ještě před pár lety jsme vůbec nevěděli, co to je email. Nedlouho po něm se u nás objevilo ICQ a jiné IM. Během pár let přišla éra Facebooku a sami můžeme posoudit, kolik lidí si díky němu smazalo například již zmíněné ICQ. Zdali jedna sociální síť dokáže nahradit podobné komunikátory, to je otázkou. Čím budeme komunikovat v budoucnu, je otázkou ještě větší…

Komentáře

Nahoru