Dnes vyšlo 1 článků

Kompostování lidských ostatků od 1. května 2020

Kompostování lidských ostatků od 1. května 2020

Smrt je nezbytnou součástí lidského života. Smrt je spojena s rituálem rozloučení se se zesnulým a uzavřít tak jeho kapitolu života. Pro pozůstalé je obřad pohřbu důležitý v tom, aby se se smrtí smířil a mohl žít spokojeně dál. Jenže spočítejte si, kolik pohřbů se denně odehrává. Každý člověk na planetě jednou zemře a musí se někde pochovat. Možná vás ani nenapadlo, jak velkou ekologickou stopu pohřby zanechají. Tradiční pohřbívání v rakvích ničí půdu a kremace lidských ostatků je ničivější, než jízda autem.

Do této citlivé části oblasti,která je vázána tradicí, kulturou a zvyky se jen těžko prosadí změna, nicméně firma ve Spojených státech se rozhodla výzvu přijmout a poprat se s ní. Firma nabízí zcela nový způsob, jak se s mrtvým lidským tělem ekologicky vypořádat. Ale jaký je ekologický způsob odchodu? Je to kompostování. Je jasné, že starší generace si na tento styl nezvyknou a neosvojí si ho, ale je možné, že se stane tradicí mladých generací. Společnost, která se kompostováním lidských těl zabývá se jmenuje Recompose. Právě tato společnost se spojila s architektonickým studiem Olson Kundig a vytvořili ultramoderní,zelení překypující lidský kompost. Může se vám zdát nehumánní takto s lidským tělem zacházet, ale čtěte dále.

Snímek obrazovky 2019-12-12 v 14.01.14

Lidské tělo nemusí přestat být planetě užitečné po smrti. Smrt zde znamená nový život. Půda z kompostu se použije na pěstování rostlin. První centrum vzniklo v americkém Seattlu. Lidský život v z přírody vzniknul a je tedy přirozený, že v něm i zanikne. Samotná kompostace jednoho těla by měla trvat 30 dní. Při tomto procesu se spotřebuje pouze jedna osmina energie, která je potřebná na kremaci. Vypařujícího se oxidu uhličitého má pak být o jednu tunu méně.

Nápad vznikl v roce 2016 a v příštím roce se má již uvést do praxe. Legislativa vstoupí v platnost v květnu příštího roku. Centrum je moderní a poukazuje na kruh života. Symbol kruhu se opakuje na každém rohu. Lidské tělo je uloženo do obrovské stěny plné jakýchsi kulatých kabin.

Zdroj, foto: fastcompany.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru