Dnes vyšlo 15 článků

Komerční banka nabádá klienty, aby dali přístup ke svým datům firmě IBM

To, že se banky snaží své klienty chránit před nebezpečím online světa, je v pořádku. Určitě je dobře, že počítačově méně zdatné uživatele informují o aktuálních formách phishingu nebo o tom, že by si měli dávat pozor, když se do internetového bankovnictví přihlašují z neznámého počítače. Ale když vám vnucují nainstalovat si software, který bude údaje o vás odesílat IBM, zcela v pořádku to určitě není.

A přesně to teď dělá Komerční banka. Rozesílá svým klientům email, ve kterém je nejen varuje před nebezpečím, ale dokonce jim vnucuje bezpečnostní software firmy IBM s názvem Trusteer Rapport.

Co byste si mysleli vy, kdyby vám takový email přišel? Nebo je mezi vámi někdo, komu skutečně přišel? Mě by prvně napadlo, že za ním určitě nestojí Komerční banka a asi to bude pokus o phishing. Ale tak to není.

Přímo na hlavní stránce www.kb.cz totiž najdete ve slideru jako první položku Společně bezpečně. Ta vás odkazuje do kategorie bezpečnost a v té objevíte i Trusteer Rapport – program, který vám v emailu doporučovali nainstalovat.

spolecne_bezpecne

Společně ano, ale bezpečně?

Antivir vás totiž dostatečně neochrání před malwarem a Trusteer Rapport se zaměřuje speciálně na phishing, malware a keyloggery. Tedy na kybernetické hrozby týkající se online bankovnictví.  V záložce FAQ se dozvíte, že se vlastně jedná o rozšíření do prohlížeče, které vám zdarma poskytne větší ochranu než antivir.

Trusteer Rapport je tam vychvalován až do aleluja, takže získáte přesvědčení, že ho rozhodně potřebujete.

trusteer_rapport

Trusteer Rapport rozhodně musíte mít

A v čem je problém?

No první problém je už v tom, že vám vůbec banka doporučuje si něco instalovat. Daleko horší je ale to, že program zčásti dělá pravý opak toho, co potřebujete. Měl by chránit vás a vaše osobní údaje, což sice dělá, ale rovněž může všechno, co o vás zjistí, prozradit inženýrům z IBM.

Spoléhá se na to, že licenční podmínky nikdo nečte. Kdyby totiž ano, pravděpodobně by část klientů instalaci zvážila. Místy to vypadá, že jsou sice přeloženy Google překladačem, ale smysl následující odstavců, které jsou uvedeny na webu www.trusteer.com, jistě sami dobře pochopíte:

klepnutim_na_ok

Všechno odsouhlasil váš sponzorující podnik – tedy Komerční banka

navic_vy_opravnujete

Mohou sbírat prakticky cokoliv

Ano. V IBM se o vás mohou dozvědět cokoliv. Mohou shromažďovat vaše data, která mají co do činění se selháním programu nebo malwarem, ale také takové informace, které s tím vůbec nesouvisí. A Komerční banka s tím souhlasí. Dokonce vám tvrdí, že je to přesně to, co máte udělat, abyste se lépe zabezpečili.

Komerční banka v tom není jediná

Na stránkách www.trusteer.com pak najdete jednu stránku věnovanou přímo zákazníkům české Komerční banky. Všechno je tam hezky přeložené do češtiny. Jakmile ale kliknete na něco jiného a neumíte anglicky, jste ztraceni. Není to záměr?

kb_trusteer

Jedna stránka je přizpůsobená také českým uživatelům

Komerční banka se možná inspirovala ve světě. Není totiž jediná, kdo daný software doporučuje, a ještě se tím chlubí, že jde ve šlépějích jiných velkých firem. Trusteer doporučuje také třeba Bank of America.

Není se čemu divit, problém s malwarem řeší celý svět. Spousta uživatelů, kteří přistupují k internetovému bankovnictví, se v problematice neorientuje, a tak se potížím snaží zamezit aspoň banky. Není na tom nic špatného. KB měla dobrý úmysl, jen se jí ho prostě nepovedlo moc dobře zrealizovat.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru