Koloběh vody v přírodě

Koloběh vody v přírodě

Přemýšleli jste co se stane s vodou, která naprší a když máte smůlu a zmoknete a jste přírodně osprchovaní ? Teď nemám na mysli, že musí přijet hasiči a kontaminovanou od vašeho těla vodu odčerpat a zasaženou zemi vybagrovat. Mám na mysli čistě přírodní cyklus co tu byl už od pravěku.

Kam voda deště  odteče ? Jak se dostane do nebe, aby mohlo pršet ?

Protože oceány pokrývají velkou většinu zemského povrchu, tak se z nich i nejvíce vody vypaří ve formě vodní páry a protože ve vyšších nadmořských výškách je chladněji, tak voda z plynného skupenství se změní buď na kapalné (déšť) či pevné (sníh, kroupy).

Z plynného skupenství na kapalné (z vodní páry na tekoucí vodu) se říká kondenzace.
Z plynného skupenství ihned na pevné skupenství  (sníh, déšť), bez kondenzace se nazývá DEsublimace neboli když se vodní pára, ihned přemění v led bez mezipodoby ve formě tekoucí vody.

Fyzikální pokus s mokrým prádlem v zimě

Až bude mrznout dejte ven mokré prádlo vyprané v teplé vodě a uvidíte jak se z něj kouří. Čím větší bude teplotní spád, tím lépe to bude viditelné.

Pokud se bude sousedka divit, proč sušíte prádlo za mrazu a pokud jste maturovali z fyziky nebo máte z fyziky zkoušku na vysoké škole byť jen zápočet tak ji ukažte papír a  zaručeně ji „zavřete pusu“. 8-)

Jak se voda vypařená z moře dostane nad pevninu

Když se voda nad oceánem vypaří tak se pomocí vzdušných proudů se zanese i nad pevninu, kde vyprší.  Vzdušné proudy neboli vítr vzniká z rozdílu teplot nad zemským povrchem a ve vyšších vrstvách atmosféry a taky mezi různými teplotními pásy na Zemi a svůj vliv může hrát i nebeská mechanika (přitažlivost Měsíce, Slunce a Země). Měsíc způsobuje příliv a odliv.  Zavzpomínejte na Pobřežní hlídku kolikrát se kdo topil v odlivu a Pamela nebo Mitch tam museli skočit a nebožáka vytáhnout z moře.

Když prší nad mořem, je to jednoduché, voda spadne opět do moře, ale co nad pevninou ? Jsou dvě možnosti jedna je že voda se půdou prosákne do spodních vod a druhá možnost, že po povrchu steče do potoků a řek či po silnici do kanalizace, projde přes čističku odpadních vod, která vypouští vyčištěnou vodu do řeky a po ní putuje opět až do moře.

Velký koloběh vody

Voda v oceánu a mořích se vypaří do atmosféry, spadnou srážky nad pevninou a po řece se voda dostane zpět do oceánu.

Ne všechna voda co vyprší se dostane ve stejném množství a ve stejném čase zpět do moře, protože některá voda zmrzne, když naprší v zimě nebo spadne ve formě sněhu a  čeká se do jara než opět roztaje nebo uvízne v půdě a prosákne až do rezervoáru spodních  vod či zůstane v nějaké bažině.

Malý koloběh vody

Voda v řece se vypaří do atmosféry, kde zkondenzuje a hned spadne ve formě vodních srážek – deště zpět na pevninu.

A co způsobuje vypaření vody z oceánů ? Samozřejmě Slunce.

Představte si jak je oceán velký a slunce sluneční záření v létě a na rovníku má přibližně 1 kW na 1m2.. a když uděláme 1 km2 to je 1000 x 1000 m2 to již máme 1 GW.

Pro srovnání jednoplotýnkový vařič má cca 1 kW to znamená, že energie slunce má asi jako 1 milión vařičů na ploše 1 km2.

Víte že voda ve světovém oceánu má vliv na počasí na celé planetě, hlavně kvůli tomu, že voda udrží velké množství tepla ? Litr vody teplé 25 stupňů obsahuje energii přibližně 100 kJ  a různé teploty vody v mořích způsobují koloběh vody po celé planetě Zemi ?

29 let, invalidní důchodce pro invaliditu 3. stupně, vyučen v oboru Elektrikářem - silnoproud a maturita v oboru Strojírenství. Tak trochu plaváček českého internetu. Přezdívka: Koleso, Plaváček, Michal, Mistr Vodoznak Zájmy: strojírenství, elektrotechnika, plavání žen, venčení pejska Danečka II., tvorba vodoznaků a nakupování Pribináčků. Budoucí potravinový inspektor. Fanoušek stativu a měkké stírací pryže neboli gumy. Žije v Rakovníku a na Živě.cz. Vyskytuje se a píše na Objevit.cz, kde píše jen a pouze v CZ jazyce, i když s pravopisnými a gramatickými chybami, protože je dyslektik! Píše pro Objevit.cz dobrovolně a zcela zdarma bez nároku na jakýkoliv honorář! a děkuje šéfredaktorovi za cennou životní zkušenost a možnost vyzkoušení si práce redaktora internetového e-magazinne (E-zinu). Michal Kolesa - oficiální osobní webová stránka (odkaz na homepage Michal kolesa) ; otevře se v nové záložce/okně

Komentáře

 • bačík

  Před pravěkem tady koloběh vody nebyl? Změna plynu na pevnou látku se nazývá sublimace? Co to jsou za kydy?

  • Díky, opravím

   Sublimace vs Desublimace

  • Meleš

   Kolesa opět melou nesmysly, to je u nich normální!

 • Petr

  Dejte si to dopořádku pane Koleso. viz WIKI:
  Sublimace je skupenská přeměna, při které se pevná látka mění na plyn, aniž by došlo k tání pevné látky (tedy bez průchodu kapalnou fází).
  Opačný proces se nazývá desublimace. Při desublimaci se tedy plyn mění přímo na pevnou látku bez předchozí kondenzace.

  • Už by to snad mělo být dobře.

   Jako dyslektik různé chyby nevidím. Sice to po sobě čtu, ale v hlavě vidím „imaginární podobu“ jak to má v mých představách vypadat, ale fyzickou podobu napsaného textu nevidím.

   Když se něco napíše, má se několik hodin počkat, aby mozek „zapomněl“ jak to má vypadat a viděl skutečnou podobu.

   Často se říká, že vlastní chyby člověk hned nevidí.

   • Dislektik

    No jo, dislektik. Hlavně, že se máš na co vymluvit, viď?

 • hhh

  Článek psaný formou pro děti. Máš nás za děti, Koleso? Některé tyhle věci se učí asi už na základní škole, pokud si pamatuju. Ano víme, že oceány a vodní proudy v nich mají vliv na počasí, a víš ty, že to není jen kvůli teplé vodě (teplým proudům), ale i kvůli studené vodě? Ono to má na sebe vliv všechno, celé je to jeden velký složitý systém. A ten obrázek u článku malovalo dítě? :-D

Nahoru