Dnes vyšlo 15 článků

Zajímavý web #14 – worldometers.com

Zajímavý web #14 – worldometers.com

Určitě jste se již někdy setkali s worldometers. Na tomto webu je perfektně znázorněno, jak rychle na světě umírají a rodí se noví lidé, kolik bylo dnes posláno emailů nebo kolik bylo vyrobených aut. Udivuje vás, jak to může fungovat? No přiznejme si, že úplně přesné to asi nebude.

Web se spoléhá na nejnovější statistické údaje, které má k dispozici, ale doplňuje je odhady určenými podle zadaných algoritmů. Ovšem je to působivé.

Dokážete si představit takové číslo?

Stejný tým, který má na svědomí worldometers, se pustil do nového projektu. Chce lidem přiblížit, jak obrovský počet je 7 miliard obyvatel na Zemi. Na webu https://www.7billionworld.com/ se tak můžete podívat, co je to za množství. Obyvatelé jsou barevně rozlišeni podle kontinentů, můžete si prohlédnout každého člověka na Zemi jednotlivě. Pěkně jednoho po druhém.

7 bilionů lidí

7 miliard lidí na jedné obrazovce a 13 KB dat

Délka stránky samozřejmě závisí na rozlišení vašeho monitoru, ale je téměř 1,6 km dlouhá a 250 m široká. S těmito rozměry je to pravděpodobně největší webová stránka v celém obrovském světě internetu. A také byla sestavena pro největší počet lidí – pro celých 7 miliard!

Vrtá vám hlavou, jak je stránka udělaná, že se přes svoji velikost načítá tak rychle, nezasekne se počítač a nestane se nic jiného neobvyklého? Za tímto webem totiž stojí extrémně malé množství kódu (má velikost pouze 13KB).

Chcete si to přepočítat?

Samozřejmě stránka byla aktuální právě ke dni, kdy počet obyvatel Země dosáhl 7 miliard, dnes už tam pár od té doby narozených dětí chybí. Pokud si počet chcete ověřit, můžete klidně začít počítat.

Za předpokladu, že zvládnete počítat opravdu rychle (asi rychlostí 2 osoby za sekundu) budete počítat nejméně dalších 110 let. Nezbývá vám tedy nic jiného, než věřit tomu, že v každém řádku je 40 000 lidí a v každém sloupci 175 000 lidí.

No a protože populace každého kontinentu se nepohybuje jen v násobcích 40 000, můžete vidět, jak uprostřed jednoho řádku končí populace jednoho kontinentu a začíná populace druhého. Pro lepší orientaci se po najetí myší na člověka zobrazuje také jeho pořadové číslo v tomto obrovském seznamu lidí na planetě Zemi.

Tak co, našli jste v tom obrovském množství lidí také sebe?

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

  • Martin

    bilioni jo :-DDDDD?

Nahoru