Kola KROSS dobývají Českou republiku

Hlavním tématem současné doby jsou inteligentní přístroje a technologické vychytávky. Ačkoliv existují už jízdní kola, u kterých nemusíte ani jednou šlápnout, opravdový cyklista z takové jízdy nemá žádný požitek. V dnešním článku se na chvíli odloučíme od nadčasové technologie, která ulehčuje život, a zaměříme se na klasická jízdní kola. Jak vybrat model, abyste ho neproklínali po každém ujetém kilometru?

Odbornou radu ocení laici i pokročilí cyklisté, neboť učený z nebe nespadl. Relativním ukazatelem při výběru bicyklu je cena, přičemž šetřit se rozhodně nevyplácí. Vzhledem k počáteční investici se cyklistika zdá jako poměrně drahý sport, ale když už jednou koupíte kvalitní kolo, poslouží vám dlouhá léta.

Jestliže plánujete usednout na kolo maximálně pětkrát do roka, potom vás pravděpodobně nebude zajímat kategorie profesionálních modelů s pořizovací cenou kolem 25 000 Kč. Spíše se zaměříte na levnější varianty, a to kolem 10 000 Kč.

Velké popularitě se v tomto odvětví těší polská společnost KROSS, která nabízí jízdní kola všech druhů a všech cenových kategorií. Z pestré nabídky si vyberou dámy i pánové. V České republice je distributorem této značky, která vznikla v roce 1990, T.S. Bohemia.

kolo kross

Krosové kolo KROSS Evado 4.0 v šedomodré barvě, Zdroj: T.S. Bohemia

Horské vs. krosové kolo

Cyklisté při výběru nového jízdního kola se staví před otázku, zda investovat do krosového anebo horského provedení, přičemž právě tyto varianty představují 90 % nabídky současného trhu. Abyste nekoupili zajíce v pytli od tygra, měli byste si nejprve ujasnit, co od nastávajícího pomocníka při sportu očekáváte. Rozhodujícím faktorem by měl být především terén, ve kterém budete jezdit.

Pokud jezdíte z 95 % zejména na zpevněném povrchu, silnicích a asfaltových cestách, horské kolo byste měli odsunout na druhou kolej. Vyplatí se vám spíše krosové kolo, které je takové jízdě přizpůsobené. Je rychlejší, protože je lehčí, má větší průměr kol a jemnější vzorek plášťů. Ale pokud po zpevněných cestách jezdíte z 80 % a z 20 % brázdíte v náročnějším terénu, už byste měli uvažovat nad horským kolem. Čtyřhodinový výlet, který zahrnuje hodinovou jízdu v terénu, se vám může velice zprotivit, pokud vyrazíte na krosovém kole. Nicméně horské kolo na klasických silnicích je o něco pomalejší a těžkopádnější.

Celoodpružené kolo: Proč ano, proč ne?

Dalším rozhodujícím faktorem je odpružení. Existují celoodpružená kola anebo kola s pevným rámem a s odpruženou přední vidlicí. Kvalitní celoodpružený systém nachází uplatnění především v lesích a terénech, kde jsou šutry, kořeny a velké výmoly. A pokud neplánujete jezdit v tak náročných podmínkách, uspokojí vás svými vlastnostmi pevný rám s odpruženou přední vidlicí.

kolo kross 2

Celoodpružené kolo Kross 16 Soil 1.0 v žlutočerné barvě, Zdroj: T.S. Bohemia

Na velikosti záleží

Opomíjet byste neměli velikost, protože příliš velký rám může způsobovat zdravotní potíže. Brzy by vás bolela záda a celé tělo. Stejně tak i u malého rámu. Cyklista by měl sáhnout po takové velikosti, která je úměrná jeho výšce. Jedině tak docílíte vysokého komfortu při jízdě. Velikost může být uvedena v palcích, přičemž v dospělém sortimentu se velikosti pohybují od 15“ do 24“. Anebo se velikost rozděluje jako u oblečení na XS, S, M, L a XL.

A jaké kolo je ideální pro vás?

Jízdní kola se z nejširšího hlediska rozdělují na dámská, pánská a dětská. Nicméně zaměříme se spíše na rozdělení kol podle jízdních vlastností a účelu použití. Každé provedení má své přednosti a úskalí.

Velké popularitě se těší MTB kola, což jsou horská kola přizpůsobená jízdě v terénu. Můžete snadno brázdit po nezpevněných cestách a lesních stezkách, neboť se vyznačují bytelnou konstrukcí a nízkou hmotností. Pánové usednou například na Kross 16 HEXAGON R6 a dámy zase na Kross 16 LEA R6, přičemž obě varianty spadají do cenové kategorie do 15 000 Kč.

kolo kross 3

Dámské kolo KROSS 16 LEA R6, Zdroj: T.S. Bohemia

Příznivci rychlé jízdy po kvalitním povrchu sáhnou po silničním kole s perfektní aerodynamikou a nízkou hmotností. Používají pouze na pevném povrchu, jako jsou právě silnice a cyklostezky, tudíž jejich využití není tak široké.

V lehkém terénu využijete krosové kolo, které je charakteristické rychlostí silničních modelů a odolností horských kol. Krosové kolo je zlatou střední cestou pro každodenní projížďky, ba dokonce pro cestu do práce. Pánové si pochvalují model Kross 16 Evado 7.0 s trochu vyšší pořizovací cenou (26 490 Kč). Zatímco dámám sluší Kross 16 Evado 2.0 Lady, jehož cena je pouze 9 990 Kč.

 

Komentáře

Nahoru