Knihovna postavená z 2 000 recyklovaných zmrzlinových kelímků řeší negramotnost v Indonésii

Rozkošná mikro knihovna postavená z 2 000 použitých plastových kelímků od zmrzliny vyrostla na malém náměstí v Indonésii. Architektonická společnost SHAU Bandung nasbírala kelímky, přičemž do fasády vložila binární kód odkazující tajnou zprávu.

Projekt byl realizovaný jako prototyp, nicméně plánuje se umístění takových mikro knihoven ještě na několika dalších místech v Indonésii. Cílem je řešit problematiku klesající gramotnosti obyvatelstva země a zvýšit zájem o čtení. Ve vyhrazeném prostoru mohou lidé číst a učit se. Také budou mít přístup k různým médiím a kurzům.

Bima-Microlibrary-by-SHAU-Bandung-1-1-1-1020x610

Zdroj: Inhabitat

K výstavbě mikro knihovny byly použity jednoduché stavební techniky. Budovu tvoří ocelová konstrukce vyrobená z nosníků ve tvaru písmene L a betonové desky. A to vše je zaobaleno do netradičního materiálu – do kelímků od zmrzliny. Kelímky byly umístěné mezi svislá ocelová žebra a lehce nakloněné směrem ven, aby odrážely dešťovou vodu.

Bima-Microlibrary-by-SHAU-Bandung-5-1-1020x610

Zdroj: Inhabitat

Díky mírnému podnebí není potřebná klimatizace. Řešení z 2 000 kelímků nebylo nijak nákladné, přičemž bylo docíleno denního světla v interiéru a přirozeného větrání. V kelímcích jsou vložené zprávy ve formě binárního kódu. A starosta Ridwan Kamil vyrazil zprávu „buku adalah jendela dunia“, což v překladu znamená „knihy jsou okna do světa“.

Bima-Microlibrary-by-SHAU-Bandung-6-1-1020x610

Zdroj: Inhabitat

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru