Knihoběžník: Životní příběhy knih zdokumentované na webu

U nás v Česku a na sousedním Slovensku funguje zajímavý projekt pro všechny vášnivé čtenáře. Ale nejen pro ně. Je to projekt pro všechny, kdo chtějí dokumentovat životní osudy dobrých knih. Pokud chcete psát příběhy knih, které cestují po našich zemích, rozhodně se staňte knihoběžníkem.

Takový knihoběžník totiž není jen obyčejný čtenář. Knihu sice přečte, protože od toho přece knihy jsou. Ale rovněž se podílí na jejím příběhu. Je zodpovědný za to, že její příběh zaznamená, aby si ho mohli prohlédnout další lidé, a že knihu pošle dál.

“Ten, kto vymyslel tento projekt, by si zaslúžil Nobelovu cenu.Len nech sa to šíri aspoň tak, ako chrípka.”
Iveta přes Facebook

Jak to funguje?

Stalo se vám již někdy, že jste někde objevili zapomenutou knihu? Na nádraží, v kavárně, v hotelu, tam všude lidé čtou. A tam všude také něco zapomínají. A právě ze zapomenutých knih nápad na projekt Knihoběžník vznikl.

Zapojit se můžete úplně náhodou, když najdete knihu, která se již projektu účastní. Ta má na sobě speciální nálepku, podle které ji identifikujete a zaznamenáte na webu, že jste ji našli. Změníte její status na „čtená“ a přečtete si ji. Pak ji zase odvezete někam pryč (nejlépe co nejdál od místa, kde jste ji našli) a status změníte zpět na „volná“. Za nějaký čas na ni cíleně nebo omylem narazí někdo jiný.

knihobeznik

Kniha, na které podle nálepky ihned poznáte, že je zapojená do projektu.

A když se vám projekt zalíbí, budete třeba i vy vyhledávat knihy cíleně na mapě. U nás v Česku ještě není v oběhu tolik knih jako na sousedním Slovensku, kde projekt funguje již od roku 2010. Ale s rostoucím počtem příznivců se to může změnit. I vy totiž můžete přidat nějakou novou knihu, jejíž příběh se začne dokumentovat.

mapa knih

Některé knihy se zatoulaly opravdu daleko.

Organizátorem celé této akce je internetové knihkupectví Martinus.cz. To také zařídilo, že bylo do začátku věnováno přes 500 knih od vydavatelství Albatros Media, Dokoran, Fragment, Host, Labyrint, Paseka a distributora Partner Technic.

„Projekt jsme vymysleli, protože máme rádi knihy a máme rádi zábavu. A chtěli jsme se o to s vámi podělit. :-)“

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru