Kluci z gymnázia plní přání dětem z dětských domovů

Blíží se nám Vánoce. V obchodech se začíná objevovat vánoční výzdoba a čokoládové figurky. Přichází čas dárků. Přestože si mnoho z nás třeba nemůže dovolit koupit k Vánocům úplně to, co bychom chtěli, nezapomínejme, že existuje spousta lidí, kteří jsou na tom ještě daleko hůře. A jsou to například děti v dětských domovech. Spousta dětských přání zůstává o Vánocích nesplněna.

Tak přesně nějakými takovými myšlenkami se zaobírali Vojtěch Paukner a Martin Kučera z Gymnázia Františka Palackého v Neratovicích. Studují šestý ročník osmiletého gymnázia, Vojtovi je 17 let a Martinovi 16. Kdo v takovém věku by měl takové nápady?

milyjeziskuCover

Za nápadem pomoci dětem v dětských domovech ale vlastně stojí tak trochu Vojtova maminka. Vše totiž začalo, když Martin vyhrál programátorskou soutěž se svým webem. Na tomto webu si lidé mohli zaškrtnout, který dárek chtějí koupit přátelům. Pak se nestávalo, že by někdo dostal více stejných dárků. Vojtově mamince se ale projekt zdál moc komerční.

„Když jsem o Martinově projektu říkal mámě, připadalo jí to hodně komerční. Říkala, že by bylo lepší, kdyby to fungovalo třeba pro děti z dětského domova,“ vysvětlil Vojta Paukner.

Pak už se kluci pustili do práce. Od února začali kontaktovat dětské domovy, kterých se nakonec zapojilo čtrnáct. To bylo očividně o dost komplikovanější než výroba webu. Na webu totiž Martin pracoval pouhý jeden týden.

A ono to fungovalo. Nebylo potřeba nic sdílet a propagovat. Nápad byl tak dobrý, že zaujal velkou spoustu lidí a začal se sám šířit.

„Stránky jsem spustil ve čtvrtek v osm večer, nijak jsem je nesdílel. Jedna kamarádka dala odkaz na Facebook, za dvě hodiny už byl na zdech skupin s tisícovkami fanoušků a za dvacet hodin bylo splněno asi 200 přání,“ popisuje Vojta.

Jak to funguje?

Na webu milyjezisku.eu je spousta dětských přání, která čekají na naplnění. Mobil pro telefonování s přítelkyní, tablet pro multimediální účely, sluchátka, boty, kosmetika a další záležitosti, které si přeje každé běžné dítě.

Vyberete si dárek, který byste byli schopni nějakému dítěti koupit. Abyste měli představu, komu uděláte radost, uvádí děti své jméno, věk a kromě přání mohou přidat i popis, proč by si přály zrovna tento dárek.

Pak stačí kliknout na „Splnit“. Vyplníte jednoduchý formulář a na email obdržíte bližší informace. Od této chvíle již zůstává všechno jen na vás. Koupíte dárek a sami ho pošlete na adresu daného dětského domova spolu s identifikačním kódem dítěte. Pokud máte zájem, můžete si samozřejmě i ověřit, zda byl dítěti dárek skutečně předán. To už záleží na individuální domluvě s dětským domovem.

V současné době zbývá splnit už jen těchto 8 přání.

V současné době zbývá splnit už jen těchto 8 přání.

Je naprosto jasné, že projekt má obrovský úspěch.  Během posledních dní byl přetřásán na sociálních sítích. Za první dvě hodiny od spuštění webu bylo splněno 50 dětských přání. A přání, které je ještě třeba splnit, ubývá. Takže pokud i vy chcete o letošních Vánocích někomu udělat skutečnou radost dárkem, který si tolik přál, neváhejte!

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru