Klip Českého rozhlasu: Normální je platit… Ale jen za to, co si objednáte!

Klip Českého rozhlasu, který jste si již určitě stihli přehrát, míří jednoznačně k jedinému cíli. Vymámit z obyčejného člověka zákonem stanovené poplatky za užívání veřejnoprávního média. Mladý muž sedící v restauraci, má zaplatit za jím vypité pivo. Snaží se přitom vymlouvat na to, že ostatní neplatí atd.atd. Proč by ale taky měli, když třeba pivo nemají rádi, do hospody třeba ani nechodí anebo, což může být hlavní argument, mají již pivo prakticky předplaceno! Dost bylo jinotajných řečí! Podívejme se na situaci jednoduše…

Proč mám platit za něco, zač už platím?

Český rozhlas je placen jednak z poplatků za veřejnoprávní média a jednak z našich daní! Otázkou zůstává, jestli máme platit za něco, což již jednou platíme.

Když si zaplatíme raut, tak jej pochopitelně dostaneme celý zdarma. Asi těžko si dovedu představit, že bych pak ještě za dobré jídlo a pohoštění dával číšníkovi peníze, které by mi naúčtoval. Tu drzost by ale žádný číšník neměl! Český rozhlas jaksi ano…

Proč platit něco, co nechci?

Když si tak budu sedět venku na lavičce a z vedlejší restaurace ke mně přijde majitel s tím, že bych měl zaplatit jeden řízeček s oblohou za 170 korun, asi se do toho zrovna dvakrát nepohrnu. Jednak mi kručí v břiše a jednak mám třeba chuť na něco úplně jiného. To bych musel být buď milionář anebo blázen, abych nějaký ten peníz z kapsy vytáhl!

Proč platit mizernou kvalitu?

Pokud si vesměs omylem pustím některou ze stanic Českého rozhlasu, rychle přeladím. Teď, když jsem to pod tíhou okolností udělal záměrně, setkal jsem s tím, že na jednom kanálu šla hudba, již poslouchala moje babička, na druhém řeči o tom, že kouření je špatné a na třetím slyším našeho krásného a mladého prezidenta. Automaticky tedy přeladím.

Otázka plateb je tedy, dá se říct, vyřešena. Za mě říkám, že nikomu za něco, co nechci, platit nebudu!

Komentáře

 • uplnej vypatlanec

  no je to tak, plati se koncesionarskej poplatek (tj. vlastnictvi prijimace), jenze to jde jen jednomu radiu, at ho poslouchas nebo ne (plati pro CR i CT)

  • Kugelig

   Už jste slyšel termín „Výpalné“?

   • uplnej vypatlanec

    no jiste …. vetsinou mi tak nejak rikaj tesne pred zavirackou :-)

 • karel.barel

  mozna byste mohl rozvest na co preladite, aby bylo mozne udelat si obrazek ……

 • Khan

  Ten mladík v té reklamě má zaplatit 270 korun,takže to asi nebude jen pivo:)No,alespoň víme,že Český rozhlas má nějak moc peněz na rozhazování za drahé reklamy a tudíž poplatky by se měly buď zrušit,nebo snížit.Tak snad si to naši,dobře živení,zákonodárci uvědomí.Tento článek se špatně hledá a doporučil bych přidat tag „Koncesionářské poplatky“.Jinak pěkně sepsáno:)

  • K tomu jenom tolik, že reklamní kampaň není financována z poplatků, ale z výnosů z obchodní činnosti, které jsou omezeny zákonem (například prodej pár minut reklamního času denně).

 • F. Dobias

  Normální je platit ale pouze 1x tuto nepotřebnou službu musím platit doma a tak nechápu, proč za ní, přestože jí nepoužívám , podruhé platit ve služebním autě a po třetí ve služebním mobilu!
  ČESKÁ TELEVIZE I ČESKÝ ROZHLAS JSOU MAFIE SE STÁTEM GARANTOVANÝM VÝPALNÝM.
  Pokud je skutečně potřebná veřejnoprávní televize a rozhlas, tak plně postačuje jeden kanál televize a jeden rozhlasu s celostátním pokrytím pod jedním vedením s 1/1000 zaměstnanců a nákladů!! Financovat tuto instituci pak lze lehce z pronájmu uvolněných frekvencí a kanálů!

  • Domácnosti mohou mít rádií, kolik chtějí, poplatek platí ale jenom jeden na domácnost. Firmy platí za každý přijímač, který je v jejich majetku. Za mobilní telefony se poplatky nehradí od roku 2010, kdy tuto změnu schválila sněmovna.

 • Jenom jedna poznámka. V článku píšete, že „Český rozhlas je placen jednak z poplatků za veřejnoprávní média a jednak z našich daní!“. Tak to ale není. Český rozhlas žádné příjmy z daní nemá, dostává jen rozhlasové poplatky, které tvoří zhruba 90 % jeho rozpočtu. Zbylých deset procent jsou výnosy ze zákonem omezené obchodní činnosti.

 • aleš

  normalni je platit,ale jen jednou.Je to zas podvod na lidi a jejich peneženky.

Nahoru