KeePass: Udělejte si ve svých heslech pořádek!

KeePass: Udělejte si ve svých heslech pořádek!

Při užívání internetu se postupem času zaregistrujeme do desítek i stovek služeb. Z bezpečnostních důvodů bychom však měli všude mít jiné heslo – na e-mailové účty, na sociální sítě, na různá fóra apod. Málokdo si ovšem dokáže všechna hesla zapamatovat. Z tohoto důvodu vznikly nástroje, která to dělají za uživatele. Jedním z nich je právě KeePass.

Stahujte a instalujte

Program KeePass můžete stahovat z oficiálních webových stránek https://keepass.info/. Instalátor je velice malý a má pouze okolo dvou megabajtů. Příjemné je, že je tento software multiplatformní. Kromě Windows je tedy podporováno také několik linuxových distribucí, iPhone, Android a další.

KeePass

Instalace je jednoduchá a počeštěná

První spuštění a vytvoření databáze

Po bleskurychlé instalaci již můžete program spustit. Uvidíte okno rozdělené na tři části, které jsou na začátku prázdné. Levá část bude později sloužit na zobrazování seznamu skupin, pravá část bude obsahovat odpovídající uživatelské účty a do spodní části se budou vypisovat různé dodatečné informace.

Abyste mohli program začít používat, musíte si nejprve vytvořit soubor s databází hesel. To učiníte jednoduše otevřením nabídky File a kliknutím na položku New. Soubor dle vlastního uvážení pojmenujte a uložte například do složky Dokumenty. KeePass se vás poté zeptá na tzv. Master password, tedy heslo, kterým bude chráněna celá databáze. Po vyplnění a kliknutí na tlačítko OK se vám zobrazí dialog umožňující databázi nastavit.

Na záložce General můžete vyplnit jméno databáze a její popis. Pro přehlednost si můžete nastavit i její barvu, což uděláte zaškrtnutím Custom database color a kliknutím na přilehlé tlačítko. Zbytek záložek je veskrze pro pokročilejší uživatele a můžeme zde ponechat výchozí hodnoty. Kliknutím na tlačítko OK změny uložíme a konečně můžeme program začít používat.

KeePass

KeePass vypadá poměrně minimalisticky

Správa skupin a přidávání záznamů

Jak vidíte, v pravé části se vám zobrazují dva ukázkové záznamy označené „Sample entry“ a „Sample entry #2“. Pro odstranění stačí na ně kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat Delete entry.

Přidání záznamu je stejně jednoduché. Nejprve se v levém menu přepněte do správné skupiny – tedy například Internet. Poté klikněte pravým tlačítkem myši do druhé části a vyberte Add entry. Vyplňte titulek, uživatelské jméno a heslo. Případně je možné vyplnit rovněž URL adresu a napsat si k záznamu několik poznámek.

KeePass

U jednotlivých záznamů lze vyplnit poměrně hodně informací

Hesla již zadávat nemusíme

Jakmile si heslo jednou uložíte do programu KeePass, nemusíte jej už nikdy zadávat. Pokud se totiž budete chtít kamkoliv přihlásit, stačí vyplnit uživatelské jméno a poté dvakrát kliknout na odpovídající záznam v programu. Heslo se vám tím na 12 vteřin zkopíruje do schránky. Do webového formuláře (či na jiné místo) pak tedy heslo vložíte například stisknutím klávesové zkratky CTRL + V.

Závěr

KeePass je bezesporu povedený kousek software. Jeho schopnosti jsou ještě mnohem větší a v tomto článku rozhodně nebyly představeny všechny. Ovládání programu však není složité, proto případné prozkoumání dalších detailů necháme na vás.

Podělte se s námi v komentářích o vaše případné zkušenosti s tímto, nebo obdobným, programem. Máte pro každou službu nastavené jiné heslo?

Komentáře

Nahoru