Když zaměstnavatel přestane platit: Co můžete dělat?

Když zaměstnavatel přestane platit: Co můžete dělat?

V průběhu své kariéry se mohou zaměstnanci setkat s nespolehlivými zaměstnavateli. Často vše končí i přerušením výplaty mzdy, což dokáže udělat čáru přes rozpočet. Naštěstí i zde existují cesty, jak se můžete bránit a získat peníze, které vám právem patří.

Snažte se celou situaci řešit včas

Bohužel ne všichni zaměstnavatelé jsou spolehliví a může se klidně stát, že narazíte na takového, který vám včas nezaplatí za odpracované peníze. Takové jednání přitom může mít různé důvody – běžně se může jednat například o finanční problémy zaměstnavatele, ale i obyčejnou nedbalost. Každopádně je třeba začít jednat a s ničím neotálet.  

Domáhání se vašich práv však může trvat i několik týdnů nebo dokonce měsíců, a proto byste měli nejprve myslet na svůj rodinný rozpočet. Ten bude velmi napjatý, což může vést i k tomu, že nebudete schopni v daném měsíci pokrýt všechny rodinné výdaje.

Prvním řešením jsou pochopitelně úspory, které máte uložené například na spořícím účtu nebo i doma v šuplíku. Ani ty ale nemusí stačit, zejména v případě, že se řešení situace protáhne. Pokud vám nemůže pomoci rodina či přátelé, budete muset pravděpodobně sáhnout po úvěru. 

Během finanční tísně, která trvá jen pár týdnů, se může vyplatit sjednání krátkodobé půjčky. U těchto produktů se často setkáte výhodnějšími podmínkami a navíc je budete mít rychle splacené. Jejich sjednání vám zabere jen pár minut a vyhnete se pravděpodobně i zbytečnému papírování. 

Na druhou stranu budete muset počítat s tím, že mohou být dražší než klasické úvěry. Navíc i malé půjčky s sebou svou velkou míru rizika v případě, že se opozdíte se splátkou. Rozhodně tedy nic nepodepisujte bez rozmyslu a řádné kalkulace.

Informujte se o svých právech

Když už víte, že budete mít dostatek financí, můžete se pustit do jednání se zaměstnavatelem. Nejprve se ale nezapomeňte informovat o svých právech. Podle nich můžete podat okamžitou výpověď po uplynutí 15 dnů od doby splatnosti mzdy.

Jak tomu ale bývá, i zde je háček – termín výplaty totiž neodpovídá splatnosti mzdy. Termín výplaty si může zaměstnavatel stanovit prakticky na jakýkoliv den v měsíci. Splatnost mzdy však případá až na měsíc, který následuje potom, co zaměstnanci vznikl nárok na výplatu mzdy.

V praxi to znamená, že když vám má zaměstnavatel vyplatit mzdu 15. března, její splatnost je stanovena na celý měsíc. Pokud vám ji vyplatí až 31. března, je výplata stále vyplacena včas. Zmíněnou lhůtu 15 dnů byste tedy mohli začít počítat až od 1. dubna.

Nebojte se zaměstnavatele konfrontovat

Jestliže uplyne stanovená lhůta a zaměstnavatel se stále nemá k tomu, aby vám uhradil mzdu, která vám právem náleží, můžete začít jednat. Prvním krokem je podání již zmíněné okamžité výpovědi. Teprve poté můžete začít s vymáháním požadované částky – jeho průběh se však liší podle toho, z jakého důvodu vám zaměstnavatel není schopen mzdu vyplatit.

Jedním z možných scénářů je insolvence zaměstnavatele, kdy vyhlásí svůj osobní bankrot a oficiálně oznámí, že není schopen uhradit své závazky. V takovou chvíli se do celé situace vloží stát a příslušné úřady, a to konkrétně úřad práce. Ten by měl celou záležitost vyhodnotit a pokud daný případ naplní zákonem dané podmínky, bude vám moci vyplatit dlužnou částku.

Ta bude pokrývat nejen mzdu, kterou vám zaměstnavatel dluží, ale i mzdu za další dva měsíce. Jedná se tedy o určitou formu trestu pro nespolehlivého zaměstnavatele, který vám bude muset vyplatit průměrnou mzdu odpovídající délce výpovědní doby. Výrazně těžší to mají zaměstnanci, jejichž zaměstnavatel v insolvenci není – v takovém případě se musí obrátit na soud. 

Komentáře

Nahoru