Dnes vyšlo 15 článků

Tisková zpráva: Když veřejná doprava pomáhá taxíkům: Mileus spouští intermodální službu v Bratislavě

Když veřejná doprava pomáhá taxíkům: Mileus spouští intermodální službu v Bratislavě

Obyvatelé Bratislavy mohou nyní dojíždět z práce domů o něco pohodlněji. Český startup Mileus spustil ve spolupráci s největším slovenským ride-hailovým operátorem HOPINem službu kombinované dopravy.

Služba propojuje taxíky s veřejnou dopravou a nabízí rezidentům zajímavou alternativu k dojíždění autem. V centru s dobrou dopravní obslužností, kde spoje jezdí často a ve špičce rychleji než auto, využijí obyvatelé městskou hromadnou dopravu. V závěru cesty, když už spoje tolik nenavazují, na ně pak přímo na zastávce počká taxík. Stačí už jen přestoupit a nechat se dovézt až ke dveřím.

Takzvaná intermodalita přináší cestujícím to nejlepší z obou světů: rychlost veřejné dopravy v rušném centru města a pohodlí taxíku na posledním úseku cesty, v oblastech s horší dopravní obslužností. Technologie z dílny Mileus chytře integruje tyto dva typy dopravy a zajišťuje jejich automatickou návaznost. Taxi a ride-hailing operátoři jako HOPIN řešení integrují do svých vlastních aplikací a nabízejí intermodální službu svým koncovým zákazníkům.

Cestujícím umíme garantovat, že se pomocí kombinované dopravy dostanou z centra Bratislavy domů vždy rychle a pohodlně – takže své vlastní auto mohou ráno klidně nechat doma. Vyhnou se tak dopravním zácpám i potížím s parkováním. Intermodální služba je navíc cenově dostupnější než přeprava pouze taxíkem, díky čemu může být zajímavá pro širší skupinu lidí,“ říká zakladatel startupu Mileus a zároveň spoluzakladatel a dřívější CEO Liftaga, Juraj Atlas.

Spolupráce HOPINu se společností Mileus ve prospěch cestujícího kombinuje rychlost hromadné dopravy a komfort taxislužby. Zákazníci HOPINu tak budou mít v každém okamžiku pod palcem nejvýhodnější dopravní řešení bez ohledu na to, jestli to znamená cestu autem, autobusem nebo tramvají. Aplikace HOPIN tak udržuje cestující v pohybu, i když ostatní stojí. Nezáleží přitom, jestli ztrácejí čas v dopravní zácpě, nebo je zdržují přestupy a poslední kilometry,” dodává Richard Lörinz, CEO HOPINu.

Motivováním rezidentů nechat své vlastní auto doma chce Mileus snížit počet soukromých aut v ulicích měst a zároveň směřovat pasažéry do veřejné dopravy. Kromě toho intermodalita redistribuje poptávku po taxislužbách z center na okraje měst. Výsledkem by měla být čistější a obyvatelnější města. Pro mobilitu ve městech jako Bratislava může být kombinovaná doprava oboustranně výhodným řešením: umožňuje rezidentům pohodlně, ale udržitelně dojíždět a zároveň dovoluje provozovatelům taxislužeb růst – bez obvyklých negativních dopadů na města.

Intermodalita bude totiž přínosem nejen pro cestující, ale také pro samotný HOPIN. Pilotní projekt startupu Mileus s největším českým ride-hail operátorem Liftagem v Praze ukázal, že spuštění služby může vést k rychlému, ale pořád udržitelnému růstu taxi businessu. Analýza dat z provozu Liftaga naznačuje, že kombinovaná doprava může zvýšit jak frekvenci taxi jízd, tak průměrné příjmy na jednoho zákazníka o 20+ %. Intermodalita navíc zlepšuje využití vozidel, snižuje zbytečně ujeté kilometry bez pasažérů a zlepšuje tak efektivitu vozového parku taxi operátorů.


O projektu

Mileus vyvíjí technologii pro taxi a ride-hailové operátory, která jim umožňuje poskytovat kombinovanou dopravu. Startup založil v roce 2019 Juraj Atlas, spoluzakladatel a dřívější CEO Liftaga. Mileus byl zařazen do žebříčku TOP 10 Government Tech Startups Europe 2020 a patří mezi Top 5 Intermodal Mobility Solutions 2021 podle StartUp Insights.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru