Když si vypnete mobil, zaplatíte polovinu

Když si vypnete mobil, zaplatíte polovinu

Majitel restaurace v arabském městečku nedaleko Jeruzaléma chce zachránit kulinářskou kulturu. Proto ve své restauraci nabízí ojedinělou věc: Když si vypnete svůj mobilní telefon, získáte 50% slevu.

Džaudát Ibrahim totiž říká, že právě smartphony kazí ten jedinečný kulinářský zážitek. Doufá, že velkorysá sleva přinese zpět dávno minulé časy, kdy jste do restaurace šli proto, abyste si popovídali s přáteli a ocenili dobré jídlo. V dobách dnešních se tam  často chodí spíše surfovat po internetu, smskovat nebo telefonovat do práce.

„Něco měním. Možná to bude něco malého, ale možná nějakým způsobem trochu změním kulturu stravování,“  řekl devětačtyřicetiletý Ibrahim.

Ibrahim je vlastníkem Abu Goš, dobře známé restaurace, která nese jméno po menším městě, ve kterém se nachází. Toto městečko leží asi deset kilometrů od Jeruzaléma. Je známé jako symbol koexistence a tamní restaurace, kde se podává hummus a grilované maso, jsou mezi arabskými i židovskými návštěvníky velmi oblíbené.

Ibrahim, který restauraci otevřel v roce 1993 díky své výhře v loterii, řekl, že konverzace u jídla byla v jejich mobily posedlé zemi dlouhodobě běžná. Avšak v posledních letech, jak se smartphony staly softistikovanějšími, se situace zhoršila. Byl upřímně zděšený, když viděl skupiny přátel nebo manželské páry, které jen mlčky sedí a hledí do svých obrazovek.

„Technologie jsou úžasné. Ale když jíte, a to zejména se svou rodinou a přáteli, můžete během půlhodinového čekání na jídlo konverzovat a užívat si jejich společnost. Je spousta lidí, kteří si prostě jen sednou a neužívají si jídlo a společnost, ve které se nacházejí.“

S publicitou má zkušenosti

A z jakého důvodu si Ibrahim může dovolit nabídnout tak vysoké slevy? Je to jednoduché. Když ještě žil ve Spojených státech, vyhrál v roce 1980 zhruba $23 milionů v illinoiské státní loterii. Navíc není žádným nováčkem v postavení celebrity. Po návratu do své vlasti podporoval soužití mezi Araby a Židy.

V roce 2010 byla jeho restaurace zvěčněna v Guinnessově knize rekordů. Povedlo se jim totiž vyrobit největší talíř hummusu – monstrózní čtyři tuny směsi byly podávány na satelitní parabole. Vchod do restaurace zdobí články o něm. Rovněž má zarámovaný dopis od bývalého starosty Chicaga Richarda M. Daleye, který během své návštěvy v Izraeli poděkoval Ibrahimovi za jeho skvělé jídlo.

Není to jen negativní

Newyorská výzkumná společnost, která sleduje potravinářský průmysl, uvedla, že šíření mobilních telefonů v restauracích není zase tak špatné. Návštěvníci mohou fotit jídlo, sdílet fotky se svými přáteli a poskytovat jim tak doporučení. Restaurace se zase mohou spojit se svými zákazníky.

„Pro skupiny přátel mohou být mobilní telefony v restauraci vylepšením. Pro někoho, kdo doufá, že se bude při večeři ve světle svíček dívat své lásce do očí, je to určitě překážkou.“

Průzkum z loňského roku dokonce ukázal, že většině respondentů smskování, tweetování a posílání mailů během stravování mimo domov nevadí. V loňském roce rovněž asi jedna pětina Američanů uvedla, že jsou online, když jí se svými přáteli. U teenagerů to byla jedna třetina.

Detail chutného bifteku

Využívání smartphonu během návštěvy restaurace nemusí být nutně negativní.

Vyplatí se mu to

Ibrahim přiznává, že na svém velkorysém zlevnění prodělá. Ale věří, že v dlouhodobém horizontu se mu tento krok díky zisku nových zákazníků vyplatí.

„Mám spoustu nových zákazníků,“ vysvětlil. „Lidé přicházejí z Jeruzaléma. Lidé přicházejí z Tel Avivu. A všichni mají jednu věc společnou: Když jím, neměl bych používat svůj smartphone.“

Zpočátku se snažil, aby mu lidé při vstupu do restaurace hned u dveří své telefony odevzdávali. To se však ukázalo jako příliš těžkopádné řešení, a tak místo toho zvolil dohodu se zákazníky. Telefony musí být opravdu vypnuty, tichý režim nestačí. Jedinou výjimkou byl televizní štáb, který potřeboval své mobily pro pracovní účely.

Zdroje: Yahoo, Cnet, obrázky: Mojobistro, Drweilblog

Komentáře

Nahoru