Když randíte online, bude pro vás těžší udržovat dlouhodobé vztahy

Pokud zapřemýšlíte nad tím, kolik vašich přátel se se svou láskou seznámilo na Lide.cz nebo tolik propagovaných seznamkách, jako je třeba eDarling, dojdete k závěru, že je jejich počet podstatně nižší, než byl třeba před pěti lety. A jak to vůbec s takovými vztahy vypadá? Jsou úspěšné?

To jsou otázky, kterými se zabývali na Stanfordu a Michigangské státní univerzitě. Jak jistě víte, některé seznamky (jmenujme třeba eHarmony) tvrdí, že více než třetina manželství začíná online. Výzkumníci proto oslovili přes 4000 lidí, aby zjistili, jak to je. Přišli ale na pravý opak: U párů, které se seznámí online, je menší pravděpodobnost, že spolu zůstanou dlouhodobě, než u párů, které se potkaly offline. U takových párů je zároveň menší pravděpodobnost, že se vůbec ožení. A když už to udělají, častěji se potom rozvádí.

Už od začátku čekáme, že to bude k ničemu

Proč? Je to prakticky jednoznačné. Aditi Paul z Michigangské státní univerzity spekuluje, že to má pravděpodobně co do činění s tím, že online vztahy se neberou tak vážně.

„Online vztahům nechceme prakticky nic obětovat,“ napsala ve své studii. „Možná je to naše přirozenost, co nám brání přistupovat k online vztahům v dlouhodobém horizontu.“

Koneckonců jen si to představte. Pokud začnete na facebooku flirtovat s nějakým neznámým chlápkem, zřejmě to nebudete brát moc vážně. Takže je dost nepravděpodobné, že ho vůbec někdy brát vážně začnete.

relationship

Znamená to tedy, že byste měli zrušit všechny své profily na seznamkách? Ne, to rozhodně ne. Koneckonců někdy není na škodu si jen tak nezávazně zaflirtovat. A mimochodem online randění není úplně zcela marné úsilí. Musíte mu ale věnovat dostatek času a poznat lidi osobně.

„Čím více spolu partneři tráví času, tím více se poznají a rozvíjejí důvěru a intimitu,“ píše se ve studii. „To vede k větší stabilitě vztahu, což zvyšuje pravděpodobnost dlouhodobého závazku.“

Takže o tom popřemýšlejte, až si příště v nějaké seznamce nebo na sociální síti budete hledat spřízněnou duši.

Zdroj: DailyDot, fotografie: Flickr - Tony Staires

Komentáře

Nahoru