Když pochopíte tenhle tweet, můžete pracovat v NSA

Twitter účet @NSA Careers publikoval v pondělí tweet, který vypadá, jako když si omylem něco položíte na klávesnici a náhodně se vám namačkají různá písmenka. Ve skutečnosti jde ale o šifru. A když tu šifru vyluštíte, můžete pracovat v NSA.

Co to znamená? Pokud to chcete vzdát, myslíte si, že na to sami nepřijdete a nebudete pracovat v NSA, pojďme se na to podívat.

Na Business Insideru docela rychle přišli na to, že se jedná o substituční šifru. Ta funguje tak, že jsou jednotlivá písmena nahrazena jiným písmeny. V tomto případě je tedy C šifrováno jako T, D je šifrováno jako O, a tak dále.

ROT13

Typ substituční šifry, v níž je abeceda posunuta o 13 znaků

Takhle odpovídají kódovaná slova:

tpfc [Want] cd [to] lfdt [know] tepc [what] ac [it] cplir [takes] cd [to] tdkl [work] pc [at] frp [NSA]? qeiql [Check] hpql [back] ipqe [each] odfgpw [Monday] af [in] opw [May] pr [as] ti [we] izxndki [explorer] qpkiikr [careers] irrifcapn [essential] cd [to] xkdciqcafm [protecting] dvk [our] fpcadf [nation].

Mnoho lidí doufalo, že se v šifře bude skrývat návod pro tajné agenty, je to ale jen oznámení o budoucích tweetech. Ve skutečnosti se v ní říká, zda chcete vědět, jaké je to pracovat v NSA? Pokud ano, máte každé květnové pondělí kontrolovat Twitter účet @NSA Careers.

Mluvčí NSA napsal v emailu, že tohle není první případ kódovaného tweetu a že je „součástí úsilí přilákat ty nejlepší a nejchytřejší.“ 

Zdroje: Tech Crunch, Business Insider, obrázek: Matt Crypto, via Wikimedia Commons

Komentáře

Nahoru