Dnes vyšlo 15 článků

„Když ne já, tak nikdo,“ řekl a airbus se musel vrátit

„Když ne já, tak nikdo,“ řekl a airbus se musel vrátit

Uletělo vám letadlo? Vy ho ale potřebujete stihnout, abyste byli včas na důležité schůzce? Zavolejte synovi iráckého ministra dopravy. Všechno zařídí, dokonce i to, aby se letadlo vrátilo. Má s tím osobní zkušenost.

Airbus A320 na lince z Bejrútu do Bagdádu se musel po 21 minutách letu vrátit. První důvod, který člověka napadne, je velká bouřka nebo porucha motoru. O nic takového v tomto případě vůbec nešlo. Návrat letadla zapříčinil Mahdí al-Amirí, syn iráckého ministra dopravy. Synáček mocnáře zjistil, že mu letadlo uletělo, a tak si usmyslel, že se letadlo musí vrátit. Co se mu asi honilo hlavou? „Když nepoletím já, tak nepoletí ani nikdo jiný.“ Jak se mu podařilo, aby se letadlo vrátilo? Zavolal do Bagdádu a zajistil, aby zde Airbus nemohl přistát, a tak se musel vrátit.

Ředitel společnosti Middle East Airlines (MEA) Marwan Salha popsal událost pro server The Daily Telegraph: „Hlásili jsme poslední výzvu k nástupu na palubu. Snažili jsme se letadlo pozdržet o šest minut, aby se pracovníkům podařilo al-Amirího zastihnout a odbavit. Dali jsme mu šest minut navíc a nakonec jsme museli odletět bez něj.“

Když se al-Amirí na letišti objevil, začal se rozčilovat: „Nepovolím mu v Bagdádu přistát!“ A jak již bylo řečeno, svůj slib splnil. Letadlo již bylo 21 minut na cestě a nacházelo se zhruba v oblasti nad Sýrií, když jim přišel telefonát z kontrolní věže v Bagdádu. Letadlo nedostalo povolení k přistání a tak se muselo otočit a vrátit do Bejrútu. Cestující vystoupili a ten den již žádné letadlo do Iráku nevyrazilo.

Ministerstvo tvrdí, že za to může úklid

Írácké ministerstvo dopravy sice potvrdilo, že se letoun musel vrátit do Bejrútu, ale příčinou podle nich byl úklid na bagdádském letišti. A navíc ministrův syn v tom letadle ani sedět neměl.

Bagdádské letiště se však ohradilo a vydalo prohlášení o tom, že v ten den byl provoz letiště bez omezení, všechna ostatní letadla přiletěla a přistála bez problému, jen letadlo z Bejrútu nedorazilo.

Jak to tak vypadá, případ, který vyvolal vlnu nevole, bude mít ještě dohru. Írácký premiér prohlásil, že ti, co návrat letadla zapříčinili, budou potrestání.

Zdroj: m.novinky.cz/articleDetails?aId=329644&sId&mId

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru