Dnes vyšlo 15 článků

Když je budoucí lékař zároveň i pacientem

Čtyřiadvacetiletý student medicíny David Dufek z brněnské Masarykovy univerzity se chce v budoucnu orientovat na onkologii. Nešťastná souhra náhod zapříčinila, že sám si nedávno na krku nahmatal bulku, přičemž mu později lékaři potvrdili jeho tušení – rakovina mízních uzlin. Teď se snaží na svém Instagramu jako ddjourney nebo na svém blogu vyvracet mylné představy o rakovině jako takové.

Se svými zážitky z chemoterapie se David svěřuje na Instagramu

Se svými zážitky z chemoterapie se David svěřuje na Instagramu

Důležité je nezavřít se do bubliny

Nemocný s rakovinou leží připoutaný na lůžku, je mu špatně a vypadávají mu vlasy. Takovou zkreslenou představu o pacientovi má většina lidí. A právě ta je jedním z mýtů, které chce David zbořit. Existuje totiž velké množství podob onkologických onemocnění.

Rakovina nemusí vždy znamenat konec

Samotnému Davidovi diagnostikovali Hodgkinův lymfom, jenž má podstatně optimističtější prognózu z hlediska léčby než skupina jiných typů nádorů (70-80 % pacientů se vyléčí). Nejčastěji je tento typ onemocnění diagnostikován mezi 20. a 30. rokem života. Samotného Davida překvapilo, když žádného tak mladého na chemoterapii nepotkal.

David má i svůj blog: savethemedic.wordpress.com

David má i svůj blog: savethemedic.wordpress.com

Člověk se z toho nesmí zbláznit

Nevědomost je podle Davida nejhorší. Lidé se často bojí lékaře zeptat, a tím pádem neví, co je čeká. Pro pozitivní mysl doporučuje pohyb – jen ale samozřejmě u těch typů onemocnění, u kterých to jde. Sám je náruživým „crossfitařem“  přestože kvůli nemoci musel trénink hodně omezit.

Na svém blogu se mimo jiné svěřuje s nežádoucími účinky po chemoterapii, které přirovnává k několikadenní kocovině. Psychická stránka člověka je však zrádnější. Vypadáváním vlasů donedávna nepřipisoval takový význam – nové přece brzy dorostou. Když je však uviděl po celém svém bytě, bylo to něco jiného – je to jeden z dalších případů, kdy se teorie nepotkává s praxí.

Na svém blogu připravuje článek o alternativní medicíně

Na svém blogu připravuje článek o alternativní medicíně

Jaké jsou vyhlídky?

David má za sebou biopsii, chemoterapii a ozařování. V průběhu května pak absolvuje kontrolu na brněnské Interní hematologické a onkologické klinice s odběrem krve a podstoupí zde také vyšetření CT celého těla. Jestli vše dobře dopadne, čekají ho už „jen“ pravidelné kontroly.

 

Zdroje: Text: idnes.cz, savethemedic.wordpress.com/Foto: savethemedic.wordpress.com, Instagram.co

Vystudovala dvouobor Česká filologie-Mediální studia na FF UP v Olomouci. Ve volném čase ráda vysedává s dobrou knížkou po kavárnách. Odmala se věnuje házené a hře na příčnou flétnu. Učí se italsky, je ráda ironická, a naopak nesnáší aroganci.

Komentáře

Nahoru