Když geny plují vesmírem… Herní aplikací proti rakovině

Kdyby vám někdo řekl, že se vědci chystají umožnit široké veřejnosti pomáhat v boji proti rakovině, možná by vás to trochu zarazilo (o znepokojení ani nemluvě). Přestože se to zdá neuvěřitelné, ta možnost už několik měsíců existuje – vědečtí pracovníci z Cancer Research UK, přední britské organizace pro výzkum léčby rakoviny, se totiž spojili s vývojáři počítačových her a společně vytvořili herní aplikaci, díky které může k výzkumu rakoviny přispět každý.

Na aplikaci nazvané Play to Cure: Genes in Space (volně přeložené jako Léčba hrou: Geny ve vesmíru) pracovali vývojáři společností zvučných jmen, mimo jiné například ze serverů Google a Amazon nebo z britské online pokerové herny PokerStars. Na první pohled se nejedná o nic než relaxační vesmírnou střílečku; když se o hru ale začnete zajímat trochu hlouběji, zjistíte, že se vlastně díváte na promyšlené uživatelské rozhraní umožňující zpracování nepřeberného množství dat. Zatímco vy, coby hráči, nabíráte dosud neprozkoumaný „prvek alfa“ a převážíte jej z jednoho konce vesmíru na druhý, ve skutečnosti zpracováváte stohy materiálu vztahujícího se k výzkumu rakoviny.

Korporace Bifrost Industries, „prvek alfa“ a DNA

Rakovina

Gratulujeme! Právě jste prošli výběrovým řízením společnosti Bifrost Industries. Stáváte se pilotem vesmírného plavidla, ve skterém máte za úkol brázdit vesmírné dálavy a těžit takzvaný „prvek alfa“, vzácnou a doposud nepříliš prozkoumanou látku. Vesmírem ale není možné proplouvat jen tak – každou cestu musíte pečlivě naplánovat a pak se pokusit vytyčené trasy držet co nejvíc. Není to jednoduché, protože se pohybujete velice rychle; a nejenže se „prvek alfa“ nachází snad všude, kam oko dohlédne, musíte se také mít na pozoru před zákeřnými meteority. Po úspěšném dosažení cíle můžete vytěženou látku směnit za body, za které si vylepšujete plavidlo a postupujete na další úrovně hry.

Všechno to mapování a prolétávání vesmírem se pak zužitkuje za pomoci techniky zvané „microarrays“, která umožňuje zpracování obrovského množství dat získaných z genetického materiálu pocházejících z několika tisíců nádorů. V záznamu DNA, který v uživatelském rozhraní kopíruje rozmístění „prvku alfa“, dochází někdy k odchylkám, a ty je třeba odhalit. A právě k tomu aplikace slouží – podle toho, jak se vaše vesmírná trasa klikatí, se následně pozná, zda se zrovna na tom vzorku, který jste zpracovávali, nachází DNA indikující výskyt rakoviny.

Kdo za tím vším stojí

Samotná aplikace vznikla na setkání zvaném GameJam 2013. Kromě zástupců Cancer Research UK se víkendového workshopu účastnili vývojáři z Google a Amazon, a projekt podpořil i server PokerStars, britská společnost provozující největší virtuální pokerovou hernu na světě (stránky byly nedávno lokalizovány a jsou nyní dostupné i češtině – PokerStars je jedním z nejlepších míst, kde si lze poker zdarma zahrát online).

Jak se zapojit?

„Data, která by jeden vědec musel procházet dlouhé hodiny,“ píší o Genes in Space vývojáři, „zpracuje mnohem rychleji několik hráčů. Čím více lidí bude data analyzovat, tím přesnější budou výsledky – a tím rychleji nastane den, kdy bude rakovinu možné léčit.“

Chcete se projektu zúčastnit? Není nic jednoduššího. Genes in Space je zdarma k dispozici jak pro iOS, tak pro Android. Začněte bojovat s rakovinou ještě dnes!

Štítky: , , , ,

Komentáře

Nahoru