Kdybychom mohli vidět Wi-Fi signál

Kdo nemá rád ten pocit, když někde objeví Wi-Fi signál? Přestože bezdrátové připojení k internetu používáme velmi často, jen málo z nás opravdu ví, jak vlastně funguje.

„Používám Wi-Fi několikrát denně, ale opravdu nevím, jak funguje,“ říká umělec Nikolaj Lamm.

K tomu, aby dali Wi-Fi, tu neviditelnou věci, kterou denně používáme, do širších souvislostí, přišli Nikolaj Lamm (umělec) a M.Browning Vogel (astrofyzik a bývalý zaměstnanec NASA) s tvůrčím způsobem barevné vizualizace Wi-Fi připojení.

Wi-Fi má energetické pole přenášející vlny. Každá vlna má svoji konkrétní výšku a mezi vlnami jsou různé vzdálenosti, které jsou kratší než u rádiových vln. Wi-Fi vlny se řadí k mikrovlnám. Vlny pak poskytují jedinečné přenosové pásmo, které nemůže být přerušeno jinými signály. To dělá Wi-Fi optimální pro přenos informací.

Následující obrázek znázorňuje ideální přenos Wi-Fi dat přes pásmo, které je rozděleno do různých dílčích kanálů, které jsou zobrazeny jako červené, oranžové, žluté, zelené, světle a tmavě modré a fialové.

ifWeCouldSeeWifi

Wi-Fi vlny cestují v čas a prostoru tak rychle, jak rychlé jsou impulzy dat. V těchto obrázcích jsou Wi-Fi vlny líčeny jako různobarevné koule vyzařující z centrálního zdroje. Zobrazeno je, jak jsou data okamžitě přenášena různými frekvencemi v různých barvách.

ifWeCouldSeeWifi2

Nikolaj Lamm se rozhodl lidem ukázat, jak by vypadal National Mall ve Washingtonu DC, kdybychom tam viděli Wi-Fi signál. Lamm říká, že prostě jen uspokojil svoji zvědavost.

ifWeCouldSeeWifi3

„Lidé se mohou na National Mall a další místa podívat z nové perspektivy.“

ifWeCouldSeeWifi4

V době Google Glass a rozšířené reality je možná Lammova práce efektivním způsobem, jak používat naše digitální vychytávky k tomu, abychom obrátili svoji pozornost zpět k reálnému světu.

Zdroje: fastcodesign.com, dashburst.com

 

Komentáře

Nahoru