Kdy lidé nahrají svůj mozek do počítače?

V novém techno-thrilleru Upload se mladý počítačový vědec s nedůvěrou ke společnosti rozhodne vyzkoušet jedinečný krok kupředu. Naskenuje svůj mozek a své vzpomínky, svoji osobnost a vědomí nahraje do simulovaného světa, který sám vytvořil.

Učení strojů překoná lidskou inteligenci

Příběh od autora Marka McClellanda se odehrává v Michiganu v roce 2070. Futuristé jako Ray Kurzweil předpovídají, že v konečné „výstřednosti“ bude dosaženo v okamžiku, kdy učení strojů překoná lidskou inteligenci.

Není to první příběh, který se věnuje hybridům člověka a počítače, nebezpečí virtuální reality (vzpomeňte si třeba na Matrix), ale především předpokládá některé otázky, kterým budou vědci jednou čelit pravděpodobně  i v reálném světě.

EU financuje podobný projekt

Evropská unie například nedávno oznámila, že financuje projekt za 1,3 miliard, který se zabývá vystavěním lidského mozku z křemíku. Švýcarský neurolog Henry Markham, který je lidským mozkem projektu, již zahájil práci na budování simulovaného mozku potkana.

Pokračuje také rozvíjení toho, že stroje budou nakonec možná myslet více než lidé. Pokroky děláme zejména v oblasti lidského rozhraní počítače. Výzkumníci přišli na způsoby, jak mohou oběti postižené ochrnutím pomocí mozkových vln ovládat své umělé ruce nebo chodit s umělýma nohama.

Jsme velmi daleko od pochopení toho, jak funguje mozek

„Stávají se stroje stále více a více silnými? Ano, přesně tak. Táhne se to už od roku 1940. Děláme pokroky a zachraňujeme mnoho lidí. Ale jsme velmi daleko od pochopení toho, jak funguje mozek,“ uvádí profesor počítačové vědy na Rice University Moshe Vardi.

Autor filmu McClelland, který pracuje jako softwarový vývojář v Chicagu říká, že očekává, že vývoj v oblasti výpočetní techniky a umělé inteligence bude postupovat mnohem rychleji než podobné pokroky v neurologii.

Jsme velmi daleko od pochopení toho, jak funguje lidský mozek.

Jsme velmi daleko od pochopení toho, jak funguje lidský mozek.

Největší problém – propojení jednotlivých dějů

„Největším problémem, kterému čelíme v modelování lidské inteligence, je pouhý počet dějů probíhajících současně,“ uvedl McClelland. „Rozsah propojených dějů je dnes mimo dosah.“

McClelland ještě uvedl, že pokud by podobné technologie, s nimiž se setkáme ve filmu, byly vyvinuty, asi by je vyzkoušel. Ovšem není si jistý, že by je chtěl vyzkoušet jako první.

Nahrávání lidského mozku a vědomí do počítače je ovšem stále zatím jen v říši science fiction…

Zdroj: mashable.com, obrázek: gigaom.com

Komentáře

Nahoru